معرفی کامل رشته مهندسی صنایع در آزمون کنکور مقطع کارشناسی ارشد:

تفكر یک مهندس صنایع همواره براین است كه كارها به بهترین روش انجام شود. در واقع این رشته تلفیقی از دانش رشته‌های اقتصاد، مدیریت و مروری كلی بر دروس رشته‌های مهندسی مختلف است. در واقع مهندسی صنایع تكنیك‌های بهبود سیستم‌هایی شامل انسان ـ مواد، اطلاعات و ماشین را اجرا می‌كند.
با توجه به اینكه كارخانه‌های بزرگ دارای پرسنل و ماشین‌آلات زیادی هستند،‌ لازم است یك مهندس با برنامه‌ریزی در تولید، كنترل كیفیت، استفاده‌ی موثر از نیروهای انسانی، حفظ تجهیزات و امكانات با كمترین ضایعات، سعی كند در این مراكز بیشترین سود برای كارخانه ایجاد شود. این موارد از تخصص ‌های مورد بحث در کارشناسی ارشد مهندسی صنایع می‌باشد. به همین دلیل معمولاً وظایف كاری یك مهندس صنایع بسیار وسیع‌تر از سایر مهندسان است.

به همین دلیل و باتوجه به موارد اعلامی، استقبال از این رشته در آزمون کارشناسی ارشد بسیار بالاست و داوطلبان لیسانس رشته مهندسی صنایع اگر به فکر تغییر رشته به مجموعه مدیریت یا مدیریت کسب و کار (MBA) نباشند، باتوجه به بازار کار و فرصت های استخدامی جذاب رشته مهندسی صنایع، حتماً این رشته را مقطع کارشناسی ارشد ادامه خواهند داد.

گرایش‌ها و موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع ( کد 1259) :

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در كارخانجات بزرگ برای مدیریت بخش تولید انتخاب می‌شوند، یعنی اگر قرار باشد از بین مهندس كامپیوتر، مهندس برق، مهندس كامپیوتر و مهندسی صنایع یك نفر به عنوان مدیر انتخاب شود، مهندس صنایع اولویت دارد و به همین دلیل بازار كار خوبی برای این رشته وجود دارد. سالن‌های تولید كارخانه‌های خودروسازی، كارخانه‌های ساخت قطعات صنعتی و به طور كلی هرگونه سازمانی كه در آن پروسه تولید اتفاق بیفتد از بازار جذب و استخدام فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع می‌باشند.

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع براساس دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 دارای گرایش‌های زیر است:

بهینه سازی سیستم ها
سیستم های سلامت
مدیریت نوآوری و فناوری
سیستم های مالی
لجستیک و زنجیره تأمین
مدیریت پروژه
سیستم های کلان
آینده پژوهی
مدیریت مهندسی
کیفیت و بهره وری
سیستم‌های اطلاعاتی
مهندسي حمل ونقل ريلي
مهندسي ايمني در راه آهن

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم‌ها:

معمولاً موقعیت‌های شغلی خوبی برای رشته کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع گرایش بهینه‌سازی سیستم وجود دارد و فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش بهینه‌سازی سیستم می‌توانند با ارایه راهكارهای سیستماتیك برای كارخانجات تولیدی و سازمان‌های بزرگ با استفاده از مدل‌های ریاضی و نرم‌افزارهای مخصوص، نقاط ضعف و چالش‌های واحدهای صنعتی بزرگ را ارزیابی و تحلیل نموده و رهنمودهای مناسب را برای رسیدن به بیشترین راندمان، به مدیران سازمان‌ها ارایه دهند.

تولید، كنترل و طراحی سیستم‌های كیفی، طراحی كارخانه و كنترل پروژه را می‌توان از شغل‌های رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در صنعت نام برد و شغل‌هایی نظیر كارشناسی نیروی انسانی و بهبود فرآیندها در یك سازمان از كاربردهای کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در بخش خدمات می‌باشد.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم های سلامت:

در رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم های سلامت، تقریباً در تمام قسمت های نظام سلامت از جمله برنامه ریزی و شیفت بندی پرستاران در بیمارستان ها، تیم های بهبود کیفیت در قسمت های مختلف بیمارستان مانند اتاق عمل و برنامه ریزی های دقیق در سازمان انتقال خون با توجه به موجودیت خون، مباحث حمل و نقل و کنترل موجودی در برنامه ریزی های این سازمان مشغول به فعالیت شوند.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش مدیریت نوآوری و فناوری:

بازار کار گرایش مدیریت نوآوری و فناوری در مراکزی که موضوعات خلاقیت و ایده ­پردازی در آن ها به صورت تخصصی، زمینه اصلی شغلی است (مانند مراکز رشد و پارک­ های علم و فناوری) می باشد. همچنین در تمامی مشاغل مرتبط با توسعه محصولات جدید، این گرایش بسیار مطلوب می­ باشد.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش کیفیت و بهره وری:

بازار کار گرایش کیفیت و بهره وری در تمامی سازمان ها و نهادهایی است که به صورت تخصصی در زمینه کیفیت و بهره وری، چه در حوزه تولید و چه در حوزه خدمات در حال فعالیت هستند، می‌باشد.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش آینده پژوهی:

گرایش آینده ­پژوهی از جمله گرایش ­های مهندسی صنایع می ­باشد که از نظر شرایط بازار کار، یکی از خاص­ ترین گرایش­ های این رشته است؛ دلیل این امر هم سازمان ­هایی است که نیازمند این گرایش هستند؛ از جمله سازمان­ های کلان کشور به خصوص در حوزه علوم و فناوری ­ها در صنعت نظامی . البته تمامی سازمان­ هایی که شرایط آن ها وابسته به تغییرات محیطی در آینده است، می ­توانند از متقاضیان این گرایش استفاده کنند.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم های مالی:

از مهمترین بازار کار گرایش سیستم های مالی به :

بانک ­ها
سازمان بورس
اوراق بهادار
تمامی موسسات مالی و اعتباری اشاره کرد.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش لجستیک:

در گرایش لجستیک و زنجیره تامین، می­ توان تمام سازمان­ هایی را که با جریان و مبادله کالاها و خدمات سروکار دارند، به عنوان مقصد اصلی متقاضیان این گرایش نام برد. بنابراین در ایران، سازمان­ های تهیه و تولید مواد غذایی در راس این سازمان ­ها قرار دارند.

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی صنایع گرایش مدیریت پروژه:

تمامی سازمان­ های پروژه محور در تمامی حوزه­ های خدماتی و تولیدی و مشاوره­ای مقصد متقاضیان گرایش مدیریت پروژه می باشند.

keyboard_arrow_up