معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی (کد 2359) در مقطع دکتری:

دوره آموزشی پژوهشی دکتری مهندسی مواد و متالورژی بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در این رشته است که به اعطای مدرک دکترای تخصصی در پایان دوره پس از احراز شرایط لازم می‌انجامد.

این دوره شامل دروس نظری اصلی و تخصصی و پژوهش اصیل در قالب موضوع رساله و پایان­ نامه است. دروس تئوری تخصصی و پژوهش تجربی بایستی در ارتباط با یکدیگر و در گرایش خاص و هماهنگ باشند که منجر به تخصص در زمینه مربوط گردد.

رشته مهندسی مواد و متالورژی شامل گرایش ­های زیر می ­باشد:

مواد پیشرفته
خواص فیزیکی و مکانیکی مواد
سرامیک
فرایندهای استخراج
خوردگی و مهندسی سطح
متالورژی پودر
جوشکاری و اتصال مواد
شکل دادن فلزات و مواد
در این دوره دانشجویان به فعالیت ­های آموزشی و پژوهشی در مورد آثار علمی مربوطه و ارزیابی و تجزیه و تحلیل آن­ها می­پردازند. ارزیابی و تجزیه و تحلیل این آثار با هدف حل مسائل علمی و مهندسی و دستیابی به آخرین و جدیدترین مبانی علمی، پژوهشی و تکنولوژی در گرایش مربوطه می ­باشد.

هدف از تحصیل رشته مهندسی مواد و متالورژی (کد 2359) در مقطع دکتری:

اهداف دوره دکترای رشته مهندسی مواد و متالورژی مشتمل بر موارد زیر است:

یافتن تخصص در سطح عالی در یک زمینه خاص از مهندسی مواد و متالورژی و اشراف بر آثار علمی مربوطه در این زمینه
آشنایی با روش­ های پیشرفته تحقیق و قابلیت نوآوری در زمینه تخصصی و پیشرفت و گسترش مرزهای دانش
دستیابی به آخرین و جدیدترین مبانی علمی و پژوهشی و تکنولوژی در گرایش مربوطه
تسلط بر مبانی علمی زمینه تخصصی مربوطه در مهندسی مواد و متالورژی و قابلیت حل مسائل علمی و مهندسی و ارزیابی و تجزیه و تحلیل آن­ ها

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­ التحصیلان رشته مهندسی مواد و متالورژی (کد 2359) در مقطع دکتری (اعم از شغل­ های دولتی و خصوصی و اجرایی):

فارغ ­التحصیلان دکتری رشته مهندسی مواد و متالورژی می­توانند ضمن فعالیت در تمام محل­ های جذب فارغ ­التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد (
صنایع تولید فولاد
ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،
صنایع هوافضا
صنایع نظامی
و صنعت نفت و پتروشیمی
کارخانجات تولید قطعات فلزی مانند :

صنایع ریخته گری
صنایع متالورژی پودر
صنایع‌ فولاد سازی‌
صنایع‌ دفاع‌
هواپیما سازی‌
کشتی ­‌سازی‌
تراکتور سازی‌
خودرو سازی‌ و
ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌
صنایع ساختمان‌ سازی،
معادن ‌و صنعت سیمان
) در زمینه کارهای تحقیقاتی و رفع معضلات علمی و اجرایی مسئولیت ­های سنگین ­تری را بر عهده بگیرند و در کارهای اجرایی و علمی نقش مهمی داشته باشند.

ظرفیت پذیرش دانشجو در 20 دانشگاه برتر ایران در کلیه گرایش­ های رشته مهندسی مواد و متالورژی (کد 2359):

با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه­ها برای هر گرایش و هر دانشگاه متفاوت می ­باشد لذا ضروری است که داوطلبان متقاضی هر گرایش از این مهم اطلاع کافی داشته باشند.
توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته مهندسی مواد و متالورژی (کد 2359) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

در مرحله آموزشی دوره دکتری مهندسی مواد و متالورژی حداقل 20 واحد در سطح تحصیلات تکمیلی علاوه بر واحدهای جبرانی و واحدهای قبلی گذرانده شده در مقطع کارشناسی ارشد بایستی گذرانده شود. این ۲۴ واحد به شرح زیر می­باشد:

دروس اصلی دوره دکتری مهندسی مواد و متالورژی: 10 واحد
دروس تخصصی زمینه اصلی گرایش: 10 واحد
دروس زمینه فرعی انتخابی: ۴ واحد
چنانچه دانشجو در دوره کارشناسی ارشد درس ریاضیات مهندسی پیشرفته را نگذرانده باشد، باید این درس را به ارزش ۳ واحد به صورت جبرانی بگذارند. دانشجو موظف است در شروع نیمسال دوم تحصیلی استاد راهنمای خود را تعیین و زمینه تحقیقاتی خود را مشخص کند. دروس تخصصی زیر نظر استاد راهنما و با تأیید شورای تحصیلات تکمیلی اخذ و گذرانده می­شود.

مرحله پژوهشی (رساله):
مقدمات این مرحله از ابتدای نیمسال دوم از شروع دوره فراهم می‌شود که دانشجو زمینه تحقیقاتی و استاد راهنمای خود را مشخص می‌کند و بررسی‌های اولیه را انجام می‌دهد ولی رسماً بعد از قبولی در آزمون جامع کتبی و شفاهی در شروع نیمسال چهارم مرحله پژوهشی شروع می‌شود. موضوع پروژه دکتری و اخذ آن توسط دانشجو بایستی به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده یا گروه آموزشی برسد. تعداد کل واحدهایی که دانشجو باید در مرحله پژوهشی به عنوان پروژه تحقیقاتی رساله دکتری اخذ کند، ۲۴ واحد می­باشد که در هر نیمسال در 6 واحد آن ثبت ­نام می‌کند. ارزیابی رساله و قبولی در مرحله پژوهشی مطابق آیین­نامه دوره دکتری انجام می شود. تدوین رساله دکتری توسط دانشجو پس از اتمام پروژه تحقیقاتی و تأیید و تشخیص استاد راهنما و استادان مشاوره انجام می ‌شود.

keyboard_arrow_up