معرفی رشته مالی (کد 2171) در مقطع دکتری:

گسترش بازارهای مالی و پولی از یک سو و افزایش انواع ریسک مرتبط با سرمایه گذاری از سوی دیگر باعث شده که نیاز به مدیریت حرفه ای سرمایه و ثروت بیش از پیش احساس شود. در این میان، رشته مالی با وجود نوپا بودن در ایران، مخاطبان زیادی به خود جذب کرده است. در مقطع دکتری رشته مالی، مباحث مطرح شده در دروس کارشناسی ارشد به صورت عمیق تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و دانشجویان در انتهای دوره می‌بایست به درک و فهم عمیقی از روابط مالی و پولی نهادها و بنگاه های اقتصادی، انواع ریسک های مرتبط با شرایط اقتصادی و نحوه مدیریت آنها و ابزارهای نوین مالی رسیده باشند.

هدف از تحصیل رشته مالی (کد 2171) در مقطع دکتری:

عمده ترین هدف از تحصیل در مقطع دکتری رشته مالی، شناخت بهتر روابط بین نهادهای فعال در بازار پول و سرمایه، درک عمیق از ابزارهای نوین مالی و در صورت نیاز، خلق ابزارهای نوین به منظور پاسخگویی به نیازهای بنگاه های اقتصادی می ‌باشد. دانشجویان مشغول به تحصیل در این مقطع، بایستی بیشتر وقت خود را صرف مطالعه مباحث روز در زمینه مالی نموده و تمام تلاش خود را در همین راستا به کار گیرند. بنابراین می ‌توان بدین صورت بیان نمود که هدف از تحصیل در مقطع دکتری رشته مالی، بررسی روابط خرد و کلان مالی بین بنگاه های اقتصادی، خلق ابزار به منظور رفع نیاز آنها در زمینه تأمین مالی و مدیریت ریسک و شناخت عمیق بازار پول و سرمایه است.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته مالی (کد 2171) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

خوشبختانه رشته مالی از بازار کار مناسبی برخوردار می‌باشد به نحوی که دانشجویان از مقطع کارشناسی ارشد بسته به توانایی و مهارت خود در نهادهای مالی و پولی استخدام شده و جذب بازار کار می‌شوند. بنابراین در زمینه شغلی، دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته، نگرانی چندانی نخواهند داشت. با توجه به روند رو به رشد بازارهای مالی و نیاز روز افزون به استفاده از افراد با سطح علمی به روز، به نظر در آینده نیز افراد در صورت کسب مهارت های کافی و مناسب، دغدغه ای در این خصوص نخواهند داشت. لازم به ذکر است، صرف تحصیل و فارغ التحصیلی در مقطع دکتری رشته مالی، تضمین کسب جایگاه بالای شغلی نیست هرچند که با توجه به رقابتی شدن سطوح بالای مدیریت نهادهای پولی و مالی، کسب مدرک دکتری، کمک شایانی به پیشرفت افراد در زمینه رسیدن به جایگاه عالی مدیریتی نظیر مدیر عامل و هیئت مدیر‌ه در نهادهای مهم و بزرگ مالی و پولی خواهد کرد.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته مالی (کد 2171) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

همانند دوره کارشناسی ارشد، دانشجویان می ‌بایست تعدادی دروس نظری را بگذرانند. در مقطع دکتری، 18 واحد درسی در طی 3 نیمسال تحصیلی ارائه می‌شود؛ سپس دانشجویان با گذراندن تمامی آنها، خود را برای امتحان جامع و سپس تصویب پروپوزال آماده می­کنند. ضروری است دانشجویان محترم از ابتدای دوره دکتری با مطالعه منابع و مجلات روز، نسبت به انتخاب موضوع به منظور انجام رساله اهتمام ورزند. همچنین دوره مربوط به رساله شامل 18 واحد است.

keyboard_arrow_up