معرفی رشته بیوانفورماتیک (کد 2246) در مقطع دکتری:

بیوانفورماتیک از دو کلمه بیو (Bio) که از واژه (Biology) و انفورماتیک (Informatic) که از علم اطلاعات و پردازش اطلاعات و مهندسی سامانه‌ های اطلاعاتی است، گرفته شده است. در کل بیوانفورماتیک دانش استفاده از علوم کامپیوتر و آمار و احتمالات در شاخه زیست ‌شناسی مولکولی است.

رشته بیوانفورماتیک در مقطع دکتری یک علم بین رشته ‌ای است که شامل روش ‌ها و نرم افزارهایی برای پردازش و درک اطلاعات زیستی، ترکیب علوم کامپیوتر، آمار، ریاضی و مهندسی است و به زبان ساده ­تر برای تجزیه و تحلیل درون کامپیوتری مسائل زیست ‌شناسی با استفاده از تکنیک ‌های ریاضی و آمار استفاده می ‌شود. در کل کاربرد فناوری اطلاعات و فناوری اطلاعات برای زیست شناسی و پزشکی است. بیوانفورماتیک امکان تجزیه و تحلیل داده های بزرگی از اطلاعات بیولوژیکی پیچیده را می دهد و می تواند برای جستجو در پایگاه های بیولوژیکی، مقایسه توالی و ساخت ساختارهای مولکولی استفاده شود. تکنیک های بیوانفورماتیک برای طراحی و اجرای بخش های کامپیوتری آزمایشات ژنتیکی نیز استفاده می شود و همچنین روش های نوین طراحی های دارو، برهمکنش های مواد زیستی و شیمیایی را می توان با این رشته و محاسباتش انجام داد.

در حالت کلی بیوانفورماتیک را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
1- کاربرد ابزارهای بیوانفورماتیکی برای حل مسائل زیستی یا تحلیل پدیده های زیستی (مربوط به کلیه محققان علوم زیستی)

2- تولید ابزارهای بیوانفورماتیکی، پایگاه داده زیستی و الگوریتم جدید برای استفاده دیگر کاربران علوم زیستی (مربوط به متخصصان بیوانفورماتیک)

هدف از تحصیل رشته بیوانفورماتیک (کد 2246) در مقطع دکتری:

هدف از رشته بیوانفورماتیک در مقطع دکتری تربیت متخصصانی است که قادر باشند با تسلط روی ابزارهایی که علوم ریاضیات، کامپیوتر و آمار در اختیار آنها قرار می دهد و با آشنایی کاملی که بر مسائل زیستی کسب نموده اند ابزارهای نوین برای تحلیل داده ها و حل مسائل زیستی برای دیگر محققان این حیطه تولید نمایند.
آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­التحصیلان رشته بیوانفورماتیک (کد 2246) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی، خصوصی و اجرایی):

ـ تدریس در مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش عالی

ـ در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی علوم پزشکی، علوم زیستی، ژنتیک، دامپزشکی و کشاورزی

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته بیوانفورماتیک (کد 2246) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

تعداد کل واحدهای دکتری در رشته بیوانفورماتیک 36 واحد و به شرح زیر است:

دروس جبرانی: 6 واحد (برای دانشجویانی که از رشته های غیر از رشته های مرتبط با زیست شناسی به این مقطع راه پیدا کرده اند)

دروس الزامی: 6 واحد

دروس اختیاری: 8 واحد

رساله: 18 واحد

keyboard_arrow_up