معرفی رشته آگروتکنولوژی (کد 2432) در مقطع دکتری:

رشته زراعت (آگروتکنولوژی) یکی از گرایش های مهم و اساسی در مجموعه مهندسی کشاورزی به شمار می آید. در سال های اخیر نام رشته زراعت در مقطع دکتری به آگروتکنولوژی تغییر پیدا کرده است. در واقع مطالعه و بررسی در زمینه کاشت و پرورش گیاهان زراعی و انتخاب ارقام مناسب این گیاهان و برداشت صحیح محصولات آنها در رشته ای از علوم دانشگاهی قرار می گیرد که تحت عنوان زراعت و اصلاح نباتات نامیده می شود.

گرایش های مختلف رشته آگروتکنولوژی در دوره دکتري شامل موارد زیر می باشد :
گرایش های فیزیولوژی گیاهان زراعی
اکولوژی گیاهان زراعی
در تعریف رشته زراعت (آگروتکنولوژی) می توان گفت که گياهان زراعي بسيار متنوع بوده، به صورت هاي مختلفي مصرف گشته و در عمليات زراعي نيز تفاوت هاي زيادي با يكديگر دارند. با اين حال، گياهان زراعي مختلف داراي وجوه اشتراك زيادي مي باشند.

به طور كلي گياهان زراعي را مي توان به صورت هاي مختلفي از جمله بر اساس خصوصيات گياه شناسي و تكاملي، هدف توليد و موارد مصرف، طول عمر گياه، نيازهاي محيطي و شرايط مطلوب رشد، عمليات زراعي و غيره گروه بندي نمود.

هدف از تحصیل رشته اگروتکنولوژی (کد 2432) در مقطع دکتری:

اهمیت و جایگاه رشته آگروتکنولوژی به عنوان پایه و اساس رشته‌های مختلف کشاورزی کاملاً محرز می‌باشد. هدف از ایجاد این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تربیت افرادی است که بتوانند به عنوان متخصص در عناوین زیر مشغول شوند :

زمینه‌های مختلف تولیدی، برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای و مطالعاتی
و به عنوان مجری امور تحقیقات کشاورزی
یا به عنوان مدیر و مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی بخش کشاورزی
با برنامه‌ریزی صحیح و دقیق و با استفاده از دانش متخصصان رشته زراعت، می‌توان به میزان هرچه بیشتر از زمین‌های کشور برای افزایش عملکرد در اراضی آبی و دیم و ارتقای کیفیت محصولات زراعی بهره ‌برداری کرد.در واقع رشته آگروتکنولوژی برای تربیت کارشناسانی است که بتوانند در جهت افزایش سطح زیرکشت محصولات اصلی کشاورزی، استفاده بهینه از زمان و بالا بردن عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح (هکتار) تلاش کنند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­التحصیلان رشته آگروتکنولوژی (کد 2432) در مقطع دکتری (اعم از شغل­ های دولتی، خصوصی و اجرایی):

در مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی مثل مؤسسه اصلاح بذور یا مراکز اصلاح گیاهان زراعی
در بخش خصوصی
در ارتباط با کارهای آزمایشگاهی
با توجه به توان علمی خود به عنوان مدرس در سازمان‌ های آموزش عالی و دانشگاه ‌ها در گروه زراعت و اصلاح نباتات

keyboard_arrow_up