استخدام بیمه

استخدام در شرکت‌های بیمه اگر وابسته به دولت باشد و در واقع استخدام در شرکت ‌های دولتی باشد، معمولا آگهی دعوت به همکاری و اطلاعیه زمان برگزاری آزمون، با آزمون دستگاه های اجرایی همزمان برگزار می‌شود. همچنین استخدام در بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز با آزمون دستگاه ‌های اجرایی برگزار می ‌شود و در سازمان سنجش نیز اطلاعیه زمان برگزاری آزمون منتشر می‌شود.

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی بیمه

سازمان بیمه یکی از قدیمی ترین سازمان های موجود در کشور می باشد که در قبال دریافت هزینه از اشخاص، آنها را بیمه می کند. این سازمان هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی در کشور وجود دارد که مسئولیت پوشش انواع مشاغل از جمله کارگران، کارمندان، حقوق بگیران و‌ مشاغل آزاد را بر عهده دارند و سالانه جهت جذب نیروی مورد نظر خود، آزمون استخدامی خود را برگزار کرده و از نیروهای متخصص برای همکاری دعوت میکنند.

مراحل ثبت نام آزمون استخدامی بیمه

داوطلبان جهت شرکت و‌ ثبت نام در آزمون استخدامی، ابتدا باید وارد سایت بیمه مرکزی یا سایت بیمه مورد نظر شده و سپس در قسمت آزمون ها، آزمون استخدامی را انتخاب کرده و وارد صفحه تکمیل اطلاعات شخصی شوند، کارت اعتباری را خریداری کرده و هزینه ثبت نام در آزمون را پرداخت می کنند. بعد از انجام این مراحل، شماره سریال کارت اعتباری را دریافت کرده و تا هنگام آزمون آن را نگهداری کنند.

دانلود سوالات استخدامی بیمه مرکزی

انواع بیمه

بیمه اموال، بیمه شخص ثالث، بیمه وسایل نقلیه، بیمه اشخاص، بیمه حوادث، بیمه تکمیلی، بیمه بدنه و سایر بیمه ها از انواع مختلف بیمه به شمار می روند.
برای هر کدام از این بیمه ها، موسسات بیمه، کارگزار و کارشناس مربوط به خود را نیاز دارند که با فراخوانی جذب نیرو و آزمون استخدامی، از بین داوطلبان اشخاصی را که واجد شرایط هستند را استخدام می کنند.

شرایط عمومی استخدام سازمان بیمه

داوطلب تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
معتقد به دین اسلام یا یکی از ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد.
کارت پایان خدمت یا معافیت دائم را داشته باشد.
سابقه اعتیاد به مواد مخدر و استفاده از دخانیات را نداشته باشد.
از سلامت جسمانی و روانی برخوردار بوده و توانایی انجام امور مربوطه به شغلی که در آن استخدام می شود را داشته باشد.
عدم ممنوعیت استخدام در سازمان ها و‌ ارگان های دولتی را نداشته باشد.

شرایط اختصاصی استخدام در سازمان بیمه

افراد داوطلب باید در آزمون بیمه باید قبول شوند.
متقاضی باید یک تا سه سال سابقه کار مرتبط با شغل درخواستی را داشته باشد.
متقاضیانی که سابقه کار مرتبط با شغل مورد نظر را نداشته باشند، باید به مدت حداقل ۱۲۰ ساعت را با موفقیت گذرانده و پس از کسب نمره قبولی می توانند تاییدیه برای شرکت در آزمون بیمه را دریافت کنند.
متقاضی نباید از نیروهای باز خریداری شده و نیروهای بازنشسته باشد.

امتیازات و سهمیه ها

سهمیه ۲۵٪ برای ایثارگران، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان آزادگان یکسال و بالای یکسال اسارت، پدر و مادر و خواهر و برادر شهید، می باشد.
سهمیه ۵٪ برای رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها، همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه و فرزندان جانبازان ۲۵٪ و فرزندان آزادگان کمتر از یک سال می باشد.

شرایط سنی داوطلبان استخدام سازمان بیمه

افراد داوطلب برای استخدام در بیمه، از نظر سنی مشمول شرایطی هستند که در متن زیر به آن می پردازیم.
افراد داوطلب دارای مدرک دیپلم حداقل ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال سن، متقاضیان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم دارای ۳۰ سال سن، متقاضیان دارای مدرک کارشناسی حداکثر ۳۵ سال سن، داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد ۴۰ سال سن و داوطلبان دارای مدرک دکتری و بالاتر حداکثر ۴۵ سن را داشته باشند.

چه کسانی شامل معافیت شرط سنی و افزایش حداکثر سن مجاز می باشند؟

فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵٪ به بالا و همسر آزادگانی که حداقل یک سال و بالاتر سابقه اسارت را دارند و رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه، معاف شرط سنی اند.
افراد خانواده شهدا تا میزان ۵ سال، به حداکثر شرط سنی مجاز برای استخدام افزوده می شود.
داوطلبانی که به صورت غیر رسمی و‌ تمام وقت در ارگان های دولتی، از تاریخ بهمن ۵۷ مشغول به کار بوده اند، به مدت خدمت غیر رسمی آنها به سقف سن مجاز، افزوده می شود.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی بیمه

افراد متقاضی استخدام، قبل از شروع ثبت نام باید مدارک خود را تکمیل کنند. این مدارک عبارتند از:
فایل اسکن شده عکس ۴*۳
عکس ۴*۳ پشت نویسی شده اطلاعات فردی
اصل شناسنامه به همراه کپی از تمام صفحات
اصل کارت ملی به همراه کپی از پشت و رو
اصل کارت پایان خدمت و معافیت دائم قانونی آقایان
اصل کارت شناسایی ایثارگری یا معرفی نامه از بنیاد شهید
اصل گواهی فارغ التحصیلی یا گواهی موقت به همراه کپی

دانلود سوالات استخدامی بیمه

چگونه از زمان ثبت نام استخدام بیمه مطلع شویم؟

استخدامی شرکت های بیمه اگر وابسته به دولت باشد، معمولا داوطلبان با مراجعه به سایت سنجش می توانند از زمان برگزاری آزمون استخدامی، که با آزمون های دستگاه های اجرایی هم زمان می باشد، مطلع شوند. ولی اگر استخدام مربوط به شرکت بیمه خصوصی باشد، جذب نیرو بستگی به کارفرما دارد. برخی با توجه به مهارت و سابقه کاری، نیرو جذب می کنند و برخی در سایت مربوط به شرکت خود، آگهی دعوت به همکاری منتشر می کنند.

معرفی منابع و نمونه سوالات عمومی و تخصصی برای موفقیت در آزمون بیمه

مواد آزمون عمومی شامل: مهارت های کامپیوتری و فناوری اطلاعات، ریاضی و آمار مقدماتی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی عمومی، دانش اجتماعی و‌ حقوق اساسی، هوش و توانمندی ذهنی و معارف اسلامی می شود.
مواد آزمون تخصصی با توجه به هر یک از مشاغل مندرج در دفترچه آزمون استخدامی، متفاوت می باشد. برای مثال منابعی از جمله: مجموعه قوانین و مقررات بیمه، اصول و‌ کلیات بیمه های بازرگانی، آیین نامه شماره ۶ و ضمائم‌ آن و مجموعه قوانین بیمه های بازرگانی، را شامل می شود.

نحوه ورود به سامانه آزمون استخدامی بیمه

داوطلبان اگر بخواهند در شرکت های خصوصی بیمه مشغول به کار شوند، باید به سایت مربوط به همان شرکت مراجعه کرده و بر اساس قوانین وضع شده، مراحل لازم را انجام دهند. ولی اگر داوطلبان بخواهند در شرکت های دولتی بیمه استخدام شوند، باید به سایت سنجش مراجعه کرده و‌پس از دریافت دفترچه عمومی و‌ مطالعه کامل آن، اقدام به ثبت نام نمایند.

دفترچه عمومی استخدامی سازمان بیمه

داوطلبان قبل از شروع به ثبت نام آزمون استخدامی، باید دفترچه عمومی را از سایت مورد نظر دانلود کرده و به طور کامل آن را مطالعه کنند. این دفترچه شامل مواردی چون: شرایط عمومی و‌اختصاصی استخدام، نحوه برگزاری آزمون، مشاغل مورد نیاز جهت استخدام، هزینه شرکت در آزمون، راهنمای آزمون استخدامی، رشته های قابل پذیرش و امتیازات و سهمیه های مربوط، می باشد.
keyboard_arrow_up