معرفی کامل رشته علوم ومهندسی آب در آزمون کنکور مقطع کارشناسی ارشد:

کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی آب توجه به مفاهیم اصلی و پایه در علوم آب و خاك دارد و دانشجویان این رشته با اصول و روش‌های مهندسی و روش‌‌های آبیاری و طراحی سیستم‌های زهكشی، طراحی سازه‌ها و شبكه‌های آبیاری و طراحی و كاربرد تجهیزات نوین آبیاری آشنایی پیدا می‌نمایند و توجه به عواقب خشكسالی و خسارت‌های جبران ناپذیر آن و همچنین افزایش جمعیت نیاز روز افزون این رشته را بیشتر نمایان می‌نماید.هدف کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی آب استفاده بهینه از آب در كشاورزی می‌باشد بنابراین متخصصان رشته آبیاری زهکشی می‌توانند با استفاده از دانش و تجربه خود به رشد اقتصادی این مرز و بوم كمك نمایند.

گرایش‌ها و موقعیت‌های شغلی و استخدامی(بازار کار) رشته علوم و مهندسی آب ( کد 1302) :

زمینه‌های اشتغال مربوط به رشته مهندسی آب بسیار زیاد و متنوع می‌باشد. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی آب با توجه به علاقه و مهارت خود می‌توانند جویای کار باشند.

کارشناسی ارشد مهندسی آب براساس دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 1400دارای گرایش‌های زیر است:

آبیاری زهکشی
سازه های آبی
منابع آب
هواشناسی کشاورزی
مدیریت و برنامه‌ریزی منابع آب

موقعیت‌های شغلی و استخدامی (بازار کار) رشته مهندسی آب:

طراحی خطوط انتقال آب
طراحی سازه‌های آبی
طراحی سیستم‌های آبیاری سطحی
طراحی سیستم‌های آبیاری تحت فشار
طراحی سیستم‌های زهکشی
هیدرولوژی
سیستم پمپاژ و ایستگاه پمپاژ و … را به عنوان پیمانکار، مشاور و یا ناظر
در مقطع کارشناسی ارشد، در گرایش آبیاری و زهکشی بیشتر به زمینه‌های طراحی سیستم‌های آبیاری، طراحی سیستم‌های زهکشی، مدیریت و بهره‌برداری از آنها پرداخته می‌شود. در حال حاضر نیز فارغ‌التحصیلان این رشته در بخش خصوصی، وزارت نیرو، وزارت جهاد كشاورزی، مهندسین مشاور آب و خاك، پیمانكاری‌های مختلف و شیلات زمینه كاری دارند.