معرفی کامل رشته ایران شناسی در آزمون کنکور مقطع کارشناسی ارشد:

کارشناسی ارشد رشته ایران‌شناسی خلاصه شده است در شناختن، تحقیق و مطالعه‌ی دانش فرهنگی ایران زمین از زمان باستان تا به حال به منظور شناساندن فرهنگ و تمدن این سرزمین به دیگران. از موارد حائز اهمیت وجود رشته ایران شناسی، شناخت ایران است. ایران از اولین کشورهایی است که در آن انسان ها به صورت دسته جمعی زندگی می کردند و سپس کم کم شهرهای بسیار زیادی در آن شکل گرفت. در این رشته فرهنگ ادبی، تاریخی هنری و همچنین جغرافیایی این سرزمین مطرح می‌شود.

گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد رشته ایران شناسی بر اساس آخرین تغییرات دفترچه سازمان سنجش
ایران شناسی عمومی
ایران شناسی تاریخ
آداب و رسوم و میراث فرهنگی
اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی

گرایش‌ها و موقعیت‌های شغلی و استخدامی ( بازار کار ) رشته ایران شناسی ( کد 1127) :

اولین سوال کسانی که به سراغ این رشته برای ادامه تحصیل می روند آینده شغلی و بازار کار آن است!

باید گفت که دانش آموختگان کارشناسی ارشد رشته ایران شناسی با توجه به گرایش خود می توانند در سازمان ها و ادارت میراث فرهنگی و همچنین تدریس کسب درامد کنند و اشتغال یابند.

کارشناسی ارشد رشته ایران شناسی بر اساس دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 دارای گرایش‌های زیر است:

ایران شناسی عمومی
ایران شناسی تاریخ
آداب و رسوم و میراث فرهنگی
اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی

گرایش‌ها و موقعیت‌های شغلی و استخدامی ( بازار کار ) رشته ایران شناسی (کد 1127) در گرایش‌های ایران شناسی عمومی، ایران شناسی تاریخ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی، اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی:

دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان مقطع كارشناسی ارشد رشته ایران شناسی می‌توانند در سازمان‌ها و بنیادهای ایران‌شناسی در حوزه‌های پژوهش‌های ایران‌شناختی و همچنین در زمینه های خدمات سیاسی، مترجمی در موزه‌ها، تدریس در دانشگاهها و روزنامه نگاری مشغول به فعالیت شوند.

keyboard_arrow_up