معرفی رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی (کد 2244) در مقطع دکتری:

همانطور که از نام رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی پیداست مطالعات در زمینه مواد در ابعاد نانومتری خواهد بود. به طور خاص نانوشیمی از شاخه های دانش شیمی است که مطالعه آن می تواند مطالعه گرایش های شیمی آلی، تجزیه، معدنی و شیمی فیزیک در مقیاس نانو باشد. دامنه کاربردی رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی وسیع است که شامل تمامی صنایع دارو، غذا، پلیمرها، سوخت و … است.

در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان با مفاهیم، ابزار و کاربردهای فناوری نانو و همچنین اصول تحقیق آشنا شده به نحوی که برای ادامه تحصیل در دوره دکتری بتواند به صورت مستقل کار کنند.

رشته نانوشیمی در مقطع دکتر شامل 4 گرایش است: ‌
1) نانوشیمی نظری

2) نانو پلیمر

۳) نانو مواد معدنی

۳) نانو سوپرا مولکول

هدف از تحصیل رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی (کد 2244) در مقطع دکتری:

نانوشیمی کاربرد زیادی در صنعت دارد از جمله پلیمر، رنگ، سوخت، دارو، غذا و هر صنعت و شاخه ای که در علم شیمی و مهندسی شیمی مطرح است. در زمان های قدیم تلفن های همراه و تلویزیون ها بسیار سنگین و بزرگ و جاگیر بودند اما امروزه اگر دقت کنید تلویزیون هایی وارد بازار شده اند که ضخامت بسیار کم، سبک و زیبایی چندین برابر دارند. به تلفن همراه خودتان دقت کنید! بسیار زیبا، سبک و کوچک است. تمامی این اتفاقات به لطف فناوری نانو است. بنابراین مهمترین هدف در علوم مربوط به نانوتکنولوژی رسیدن به محصولات با کیفیت، محکم، سبک و کاراست. از دانشجویی که در مقطع دکتری رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی تحصیل می کند انتظار می رود توانایی ایده پردازی و ساخت یکی از همین محصولات را داشته باشد یا به اصلاح محصولات قبلی بپردازد یا شیوه نوین تر و به صرفه تری برای ساخت پیدا کند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی (کد 2244) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

فارغ التحصیلان این رشته در تمامی صنایع می توانند حضور مفید و مؤثر داشته باشند.

ـ در آزمایشگاه ها به تحقیق و توسعه یا به اصطلاح R & D بپردازند.

ـ تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی (کد 2244) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

طول دوره دکتری رشته علوم و فناوری نانو ـ نانوشیمی 8 نیمسال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می باشد.

تعداد کل واحدهای درسی دوره دکتری رشته نانوشیمی در هر گرایش حداقل 38 واحد درسی است:

دروس اصلی: 6 واحد

دروس اختیاری: 6 واحد

سمینار: 2 واحد

رساله: 24 واحد

keyboard_arrow_up