معرفی رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم (کد 2404) در مقطع دکتری:

رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در مقطع دکتری شامل 3 گرایش زیر است:

1. طراحی ماشین های کشاورزی:
این گرایش در زمینه ساخت و طراحی و بهینه سازی ماشین های کشاورزی و ماشین های صنایع مرتبط با کارخانجات غذایی بوده و از علوم مهندسی مکانیک به منظور طراحی و ساخت ماشین ها استفاده می کند.

2. انرژی های تجدیدپذیر:
این گرایش به تهیه و ساخت دستگاه‌ هایی که از انرژی‌ های نو نظیر انرژی خورشید، انرژی هسته ‌ای، انرژی بادی، انرژی جزر و مد دریاها و … استفاده می کند، می پردازد. گرایش انرژی های تجدیدپذیر رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم، هم پوشانی بالایی با رشته انرژی های تجدیدپذیر داشته است.

3. فناوری پس از برداشت:
این گرایش به به کارگیری فنون علوم مکانیک در طراحی ماشین های صنایع غذایی، به کارگیری روش های نوین در کارخانجات از قبیل بینایی ربات ها به منظور تشخیص و دسته بندی تولیدات کارخانجات و … می پردازد.

هدف از تحصیل رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم (کد 2404) در مقطع دکتری:

هدف از تحصیل در مقطع دکتری رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد به منظور انجام امور فنی مرتبط با کشاورزی است. این امور شامل طراحی، تولید ماشین ‌های کشاورزی، بررسی سازگاری ماشین‌ های وارداتی و آموزش امور فنی به تعمیرکاران و حتی صاحبان ماشین ‌های گوناگون است.

به عبارت دیگر هدف اصلی رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در مقطع دکتری فراگیری کامل در مورد قسمت‌ های مختلف ماشین‌ های کشاورزی است. با توجه به تولید، واردات و مونتاژ این ماشین ‌ها در کشور فارغ التحصیلان می ‌بایست بتوانند در کلیه امور نقش اصلی را ایفا کنند تا از ورود ماشین‌ های بی ­کیفیت به مزارع و سایر عرصه ‌های کشاورزی جلوگیری شود.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم (کد 2404) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی، خصوصی و اجرایی):

زمینه ‌های اشتغال مربوط به رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در مقطع دکتری با توجه به دروس ارائه شده در این رشته شامل طیفی وسیع در کشاورزی و صنعت است. با توجه به عنوان این رشته زمینه‌ های اصلی فعالیت فارغ التحصیلان طراحی و تولید ماشین ‌های کشاورزی در رابطه با خودکفایی صنعتی در رشته کشاورزی و آموزش و تربیت کادر اجرایی کارخانجات تولیدی و مجتمع‌ های کشاورزی مکانیزه است.

فارغ التحصیلان می ‌بایست با به کارگیری علوم و تکنولوژی مرتبط با طراحی و سازگاری ماشین‌ های مختلف کشاورزی به خدمت در:

کارخانجات ساخت تراکتور و ماشین‌ های کشاورزی
شبکه تعمیرگاه های مجاز ماشین‌ ها و ادوات کشاورزی در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی مبادرت ورزند.
با توجه به گذراندن دروس مهندسی در رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم، فارغ التحصیلان می­ توانند در زمینه هایی همچون موارد زیر مشغول به کار شوند:

خودروسازی و صنایع وابسته
ماشین آلات سنگین
ماشین آلات راه سازی
نقشه کشی صنعتی
فرایند تولید کارگاهی
زمینه های اشتغال گرایش انرژی های تجدیدپذیر:
کارشناس متخصص در طراحی و توسعه سامانه های انرژی های تجدیدپذیر
کارشناس جهت همکاری در امر آموزش و تحقیقات در زمینه انرژی های تجدیدپذیر
کارشناس متخصص در طراحی سامانه های بهره بردار از انرژی های تجدیدپذیر
زمینه های اشتغال گرایش فناوری پس از برداشت:
کارشناس متخصص در طراحی تجهیزات و ماشین های صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی
مسئول فنی خطوط و کارخانه ­های صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی
کارشناس متخصص برای کمک در امر برنامه ریزی طراحی دستگاه ها
خطوط تولید و سامانه های توسعه مواد غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی

keyboard_arrow_up