شامل گرایش های:
#منابع آب #آب و فاضلاب

در این بخش اطلاعات مربوط به رشته­ های مهندسی محیط زیست در گرایش­ های منابع آب (کد 2343) و آب و فاضلاب (کد 2344) در مقطع دکتری ارائه خواهد شد:

رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب از جمله رشته های کاربردی در گروه فنی مهندسی به حساب می آید. در این رشته به تحلیل و بررسی شرایط محیط زیست آب و هوا می پردازند و امروزه به دلیل آلودگی های بسیار زیاد آب و هوا، نیاز به متخصصان این رشته افزایش یافته است.

با توجه به توسعه روز افزون صنعت، کشاورزی و رشد سریع جمعیت کشور نیاز به حفاظت کیفی و کمّی منابع آب (سطحی و زیرزمینی) هرچه بیشتر احساس می شود.

هدف از تحصیل رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب (کد 2343) در مقطع دکتری:

هدف از تحصیل در رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب تربیت افراد متخصصی است که بتوانند مراقبت از محیط زیست و راه کارهای دفاعی و توانایی اشتغال در پروژه ‌های ارزیابی اثرات زیست­ محیطی، آلودگی‌های محیط زیست، بهداشت و ایمنی محیط زیست و … را به عنوان پیمانکار، مشاور انجام دهند.

در واقع شرط اول ارتقا وضعیت کمّی و کیفی آب، هدف اصلی از تحصیل در رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب است.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب (کد 2343) در مقطع دکتری (اعم از شغل­ های دولتی، خصوصی و اجرایی):

از جمله ارگان های دولتی که فارغ التحصیلان رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب می توانند در آنها مشغول به کار شوند شامل: شهرداری ها، سازمان حفاظت محیط زیست کشور، وزرات نیرو، وزرات بهداشت و درمان، وزرات صنایع، وزرات نفت، صنایع پتروشیمی
ارگان های خصوصی: مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه ها، مراکز خصوصی و شرکت هایی که در زمینه طرح های محیط زیست و آلودگی های زیست محیطی کار می کنند، شرکت های مهندسی مشاور، شرکت های پیمان کاری
به عنوان مدرس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

ظرفیت پذیرش دانشجو در 20 دانشگاه برتر ایران در رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب (کد 2343):

با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ­ها برای هر گرایش و هر دانشگاه متفاوت می­باشد لذا ضروری است که داوطلبان متقاضی هر گرایش از این مهم اطلاع کافی داشته باشند.
توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب (کد 2343) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

طول دوره دکتری تخصصی در رشته مهندسی محیط زیست ـ منابع آب 4 سال است
در مجموع 36 واحد شامل 18 واحد درسی و 18 واحد رساله گذرانده می شود

معرفی رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب (کد 2344) در مقطع دکتری:

با توجه به دغدغه فعلی پیش ‌روی ایران و مواجهه با مشکلاتی چون آلودگی هوا، بحران آب، فرسایش شدید خاک‌ ها در سطح کشور و بروز پدیده ‌هایی چون بیابان زایی، این رشته تحصیلی مناسب کسانی است که روحیه ای فعال و پویا دارند و درصدد بهبود شرایط محیط زندگی خود هستند؛ کسانی که دوستدار طبیعت بوده و به محیط اطراف خود توجه می‌کنند.

از طرفی به دلیل گستردگی دامنه فعالیت ‌های رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب و به نوعی بین رشته ‌ای بودن آن، می‌توان آن را تلفیقی از رشته ‌هایی چون زیست‌ شناسی، شیمی، نقشه‌برداری، جغرافیا، اقلیم‌ شناسی، کشاورزی و آبخیزداری دانست.

هدف از تحصیل رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب (کد 2344) در مقطع دکتری:

هدف از تحصیل در رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب تربیت افراد متخصصی است که بعد از فارغ التحصیلی بتوانند مشکلات آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی، فاضلاب های صنعتی و بحث انتقال آب مورد نیاز جوامع شهری و صنعتی را برطرف نمایند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­ التحصیلان رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب (کد 2344) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

از جمله ارگان های دولتی که فارغ التحصیلان رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب می توانند در آنها مشغول به کار شوند شامل:

شهرداری ها
سازمان حفاظت محیط زیست کشور
وزرات نیرو
وزرات بهداشت و درمان
وزرات صنایع
وزرات نفت، صنایع پتروشیمی
ارگان های خصوصی:

مراکز تحقیقاتی
پژوهشگاه ها
مراکز خصوصی
شرکت هایی که در زمینه طرح های محیط زیست و آلودگی های زیست محیطی کار می کنند
شرکت های مهندسی مشاور
شرکت های پیمانکاری
به عنوان مدرس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

ظرفیت پذیرش دانشجو در 20 دانشگاه برتر در رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب (کد 2344):

با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه­ها برای هر گرایش و هر دانشگاه متفاوت می­ باشد لذا ضروری است که داوطلبان متقاضی هر گرایش از این مهم اطلاع کافی داشته باشند.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب (کد 2344) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

طول دوره دکتری تخصصی در رشته مهندسی محیط زیست ـ آب و فاضلاب 4 سال است
در مجموع 36 واحد شامل 18 واحد درسی و 18 واحد رساله گذرانده می شود

keyboard_arrow_up