شامل گرایش های:
#آبیاری و زهکشی #سازه های آبی #منابع آب

معرفی رشته ­های علوم و مهندسی آب در مقطع دکتری:

در این بخش اطلاعات مربوط به رشته­ های علوم و مهندسی آب در گرایش ­های آبیاری و زهکشی (کد 2427)، سازه ­های آبی (کد 2428) و منابع آب (کد 2429) در مقطع دکتری ارائه خواهد شد:

معرفی رشته علوم و مهندسی آب ـ آبیاری و زهکشی (کد 2427) در مقطع دکتری:

در گروه مهندسی کشاورزی، گرایش آبیاری و زهکشی، یکی از گرایش ­هایی است که به منظور حفظ و بهره ­برداری بهینه از منابع محدود آبی کشور، با توجه به نقش حیاتی آب در کشاورزی، راه اندازی شده است. گرایش آبیاری و زهکشی به صورت تخصصی به مطالعه، شناسایی و طراحی طرح ­های آبیاری و زهکشی در کشور می ­پردازد.

هدف از تحصیل رشته علوم و مهندسی آب ـ آبیاری و زهکشی (کد 2427) در مقطع دکتری:

اگر به برخی از آمار آب ­های شیرین و به عواقب خطرناک خشکسالی و خسارت ­های جبران ­ناپذیر آن توجه کنید، ارزش نام این رشته مشخص می ­شود. علاوه بر محدودیت منابع آبی، افزایش شدید تقاضای آب در بیشتر نقاط جهان موجب به وجود آمدن مدیریت منابع آب شده است. به دلیل محدود بودن منابع آب، مدیریت دقیق تقاضای آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. معمولاً تقاضای آب از سه بخش کشاورزی، صنعت و شهری صورت می­ گیرد که البته بیش از 90 درصد از تقاضای آب در بخش کشاورزی است. به همین دلیل کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی می­تواند بخش اعظمی از بحران آبی را در کشور از بین ببرد.

راهکارهای مختلفی برای کنترل مصرف و بالا بردن راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی صورت می ­گیرد. هدف از تحصیل رشته علوم و مهندسی آب گرایش آبیاری و زهکشی در مقطع دکتری، در حالت کلی کنترل و ایجاد جهت مناسب برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی است، البته به طوری ­که آثار مخرب آن در طبیعت و آینده به حداقل برسد. در یک کلام می­توان گفت که هدف، مدیریت پایدار آب با روش ­های مختلف است.

در رشته علوم و مهندسی آب گرایش آبیاری و زهکشی متخصصانی تربیت می ­شوند که می ­توانند با استفاده از دانش و تجربیات خود در توسعه و رشد اقتصادی کشور از طریق بالا بردن راندمان استفاده از منابع آب و خاک دخالت کرده و در امور تحقیقات، آموزش، برنامه ­ریزی، طراحی و زهکشی نیز نقش مؤثری ایفا کنند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته علوم و مهندسی آب ـ آبیاری و زهکشی (کد 2427) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

فارغ ­التحصیلان رشته علوم و مهندسی آب گرایش آبیاری و زهکشی در عناوین زیر می توانند فعالیت کنند :

بخش خصوصی
وزارت نیرو
وزارت جهاد کشاورزی
دانشگاه‌ ها
مهندسین مشاور آب و خاک
پیمانکاری ­های مختلف و شیلات
دانش­ آموختگان این رشته می ­توانند با حضور در دوره ­های تجربی طراحی سیستم و گذراندن دوره دو ماهه موفق به دریافت مجوز طراحی یا طراحی و اجرا شوند و به طور مستقل با تأسیس شرکت­ های آبیاری و آبرسانی یا در قالب همکاری با شرکت ­های کشاورزی و آبرسانی دیگر به طراحی یا طراحی توأم با اجرای سیستم ­های آبیاری بپردازند.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی آب ـ آبیاری و زهکشی (کد 2427) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

دروس الزامی: 12 واحد
دروس اختیاری: 4 واحد
رساله: 20 واحد
جمعاً 36 واحد

معرفی رشته علوم و مهندسی آب ـ سازه های آبی (کد 2428) در مقطع دکتری:

رشته جدید «علوم و مهندسی آب» از سال 1393 جایگزین رشته مهندسی کشاورزی آب در دانشگاه ها شده است. گرایش سازه های آبی یکی از گرایش ‌های دوره­ های کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم و مهندسی آب (مهندسی کشاورزی آب) است که در زمینه تحلیل و طراحی سازه ‌هایی که به نوعی با آب سروکار داشته و در ساختمان ‌های هیدرولیکی به‌ کار برده می ‌شوند، فعالیت دارد. در واقع اين گرايش ترکیبی از گرایش‌های سازه و آب می ‌باشد.

هدف از تحصیل رشته علوم و مهندسی آب ـ سازه های آبی (کد 2428) در مقطع دکتری:

با توجه به اهمیت آب در زمینه­ های شرب، صنعت، كشاورزي و خودکفایی دولت ­ها در زمینه های مختلف، مسائل مربوط به حفظ و حراست و بهره برداري از منابع آب دارای اهمیت ویژه ­ای می­باشد و همین امر ضرورت و اهميت رشته علوم و مهندسی آب گرایش سازه هاي آبي را روشن مي ­سازد. ايران با وسعت زياد و آب و هوايي نسبتاً خشك داراي منابع آبي تقريباً محدود و غير كنترل شده است كه براي مديريت آن لازم است متخصصانی با بينش و آگاهي كافي تربيت شوند تا از عهده اين مهم برآيند. در اين دوره پذيرفته شدگان به مطالعه و شناسايي عميق سازه­ های کنترل و انحراف آب و شبكه انتقال و توزيع آب در بخش شرب و آبیاری و سازه هاي وابسته به آن و مديريت آن­ ها خواهند پرداخت.

اینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته علوم و مهندسی آب ـ سازه های آبی (کد 2428) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

فارغ التحصیلان دوره دکتری رشته علوم و مهندسی آب گرایش سازه های آبی، می‌توانند با وزارت خانه‌ ها و سازمان های مسئول اجرای طرح های عمرانی در زمینه آبرسانی مانند وزارت نیرو، وزارت کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ‌ها همکاری داشته باشند. همچنین همکاری با مهندسین مشاور سدسازی و منابع آب، نظارت بر اجرای پروژه‌ های موضوع فعالیت این شرکت‌ ها و مشارکت در طراحی سازه ‌های هیدرولیکی نظیر سدها، اسکله‌ ها، کانال‌ های آبرسانی و … از دیگر زمینه‌ های کاری فارغ ‌التحصیلان این گرایش است. در هر یک از موارد فوق فازهای طراحی سازه ‌های هیدرولیکی، اجرا و نظارت بر آن ها به طور مستقیم زیر نظر مهندسان سازه‌ های هیدرولیکی انجام می ‌شود که این خود بازار کار مناسبی را برای مهندسان سازه‌ های آبی فراهم می ‌کند.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی آب ـ سازه های آبی (کد 2428) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

دانشجویان مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی آب گرایش سازه ­های آبی، لازم است 18 واحد دروس تئوری را گذرانده و 18 واحد را به عنوان رساله به انجام برسانند. از میان 18 واحد دروس تئوری، حداکثر 6 واحد، با نظر استاد راهنما و تصویب گروه آموزشی می ­تواند به عنوان دروس جبرانی در نظر گرفته شود و ضروری است که 2 واحد به دروس مشترک بین تمام گرایش ­های رشته علوم و مهندسی آب اختصاص داده شود و حداکثر 16 واحد شامل دروس تخصصی (اختیاری) می­باشد.

معرفی رشته علوم و مهندسی آب ـ منابع آب (کد 2429) در مقطع دکتری:

دوره دکتری رشته مهندسی منابع آب بالاترین مقطع تحصیلی در این رشته است که شامل موضوعات موجود در زمینه مهندسی منابع آب می باشد. مباحثی چون آنالیز پیشرفته سیستم های منابع آب، مهار و بهره برداری منابع آب، مهندسی پیشرفته رودخانه، مدیریت و بهره وری از آب های زیرزمینی از موضوعات مهمی هستند که در این دوره مطرح می شوند.

هدف از تحصیل رشته علوم و مهندسی آب ـ منابع آب (کد 2429) در مقطع دکتری:

هدف از تحصیل در رشته علوم و مهندسی آب گرایش منابع آب، تربیت متخصصان و محققانی است که با کسب مهارت­ های جدید و فناوری روز جهان بتوانند مشکلات و معضلات منابع آب را سامان بخشند؛ از سوی دیگر نیز بتوانند به آموزش نیروهای تخصصی در دانشگاه ها بپردازند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته علوم و مهندسی آب ـ منابع آب (کد 2429) در مقطع دکتری (اعم از شغل­ های دولتی و خصوصی و اجرایی):

تربیت نیروهایی که بتوانند در بالاترین سطح علمی فعالیت کنند در رشته علوم و مهندسی آب گرایش منابع آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فارغ التحصیلان این رشته عمدتاً می ­توانند در آموزش و پژوهش در دانشگاه ­ها و مراکز تحقیقاتی نقش خود را ایفا نمایند.
توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی آب ـ منابع آب (کد 2429) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):
تعداد كل واحدهاي دوره تحصيلي: تعداد کل واحدهای این مقطع 36 واحد است که واحدهاي دوره آموزشی حداكثر 18 و رساله نیز 18 واحد مي ­باشد.

زبان عمومی دکتری: دانشجو موظف است حداکثر قبل از نیمسال چهارم و قبل از ارزیابی جامع گواهی کسب حداقل نمره قابل قبول در یک عنوان از شش عنوان زبان خارجی عمومی مصوب را به اداره خدمات آموزشی ارائه کند.