معرفی رشته مدیریت پروژه و ساخت (کد 2501) در مقطع دکتری:

رشته مدیریت پروژه و ساخت یک رشته تلفیقی محسوب می شود، به عبارت دیگر مجموعه­ ای مهندسی ـ مدیریتی است که برای مدیریت، نظارت، طراحی و اجرای پروژه ها به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است. در رشته مدیریت پروژه و ساخت بر روی طرح‎های عمرانی، صنعتی، تأسیسات زیربنایی و سایر پروژه ها کار می ­شود.

موضوع رشته مدیریت پروژه و ساخت، مدیریت پروژه ها به صورت عام و پروژه های ساختمانی و عمرانی به صورت خاص است. فارغ التحصیلان این دوره ضمن آشنایی با اصول، مبانی و استانداردهای برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل پروژه و سایر مباحث نوین در زمینه مدیریت پروژه، با کاربرد این مفاهیم در مراحل مختلف یک پروژه آشنا می شوند. بازار وسیع پروژه های کشور و نیازهای مدیریتی آن، اهمیت این رشته را بیشتر روشن می سازد.

هدف از تحصیل رشته مدیریت پروژه و ساخت (کد 2501) در مقطع دکتری:

دوره دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت گامی اساسی در راه پرورش متخصصان مورد نیاز در این رشته و در نتیجه توسعه ظرفیت‎ های علمی کشور در این زمینه برمی دارد. از جمله اهداف رشته مدیریت پروژه و ساخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ تربیت نیروهای مورد نیاز دانشگاه ‎ها و مؤسسات آموزشی برای تدریس دروس این رشته در مؤسسات آموزشی و اجرایی

ـ تربیت و تأمین پژوهشگران و مشاوران ارشد مدیریت پروژه و ساخت در حیطه‎ های مختلف مدیریت طرح‎ های عمرانی و صنعتی کشور

ـ اعمال صحیح آیین نامه ها و مقررات مربوطه

ـ ارتقای کیفیت ساخت در پروژه های عمرانی

ـ ایمنی، بهداشت و صرفه اقتصادی در اجرای پروژه و مدیریت صحیح عوامل اصلی پروژه شامل هزینه، کیفیت و زمان

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­ التحصیلان رشته مدیریت پروژه و ساخت (کد 2501) در مقطع دکتری (اعم از شغل­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

دانش آموختگان رشته مدیریت پروژه و ساخت می توانند در زمینه های اجرای انواع سازه های بتنی، بنایی، فلزی، اجرای مقاوم سازی ابنیه، اجرای سالن های صنعتی و سوله ها، نقشه برداری و عملیات مرتبط، اجرای تخصصی پل ها، متره و برآورد، اجرای سازه های آبی، اجرای راهسازی و روسازی، طرح معماری ساختمان های مسکونی و تجاری ساده؛ نظارت بر ساخت انواع سازه های بتنی، بنایی و فلزی، مدیریت پروژه های بزرگ، مدیریت کنترل پروژه، مدیریت کارگاه، اجرای مهندسی ارزش، مهندسی و مدیریت ایمنی فعالیت کنند؛ همچین می توان به تدریس در دانشگاه‌ها به صورت هیئت علمی و حق التدریس نیز اشاره کرد.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت (کد 2501) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

در مرحله آموزشی دوره دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت، گذراندن 12 تا 18 واحد درسی از دروس دوره دکتری، بنا به تشخیص استاد راهنما و تصویب شورای تحصیلات تکمیلی (علاوه بر واحدهای جبرانی گذرانده شده)، الزامی است. این دروس از میان جدول دروس اصلی دوره دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت، دروس اختیاری این رشته و دروس اصلی و اختیاری مقاطع تحصیلات تکمیلی سایر رشته های مرتبط، به تشخیص استاد راهنمای دانشجو و تأیید شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، انتخاب می‎شوند.

دانشجویانی که حداقل 12 واحد از دروس دوره آموزشی خود را با موفقیت گذرانده باشند، می‎ توانند در آزمون جامع، که براساس آیین ‎نامه دوره‎های دکتری برگزار می شود، شرکت نمایند. این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار شده و دانشجو حداکثر دوبار می تواند در آن شرکت نماید. دانشجویانی که در امتحان جامع پذیرفته می شوند، در مرحله تدوین رساله ثبت نام می کنند. تعداد کل واحدهایی که دانشجو باید در مرحله تدوین رساله با نام پروژه تحقیقاتی اخذ کند، 20 واحد است که در هر نیمسال بین 6 تا 8 واحد آن اخذ می شود.

keyboard_arrow_up