معرفی رشته علوم و مهندسی محیط زیست (کد 2401) در مقطع دکتری:

با توجه به دغدغه فعلی پیش ‌روی ایران و مواجهه با مشکلاتی چون آلودگی هوا، بحران آب، فرسایش شدید خاک‌ها در سطح کشور و بروز پدیده‌ هایی چون بیابانزایی، لزوم وجود رشته علوم و مهندسی محیط زیست بیش از پیش احساس می شود. رشته علوم و مهندسی محیط زیست مناسب دانشجویانی است که روحیه ای فعال و پویا دارند و درصدد بهبود شرایط محیط زندگی خود هستند؛ افرادی که دوستدار طبیعت بوده و به محیط اطراف خود توجه می‌ کنند. از طرفی به دلیل گستردگی دامنه فعالیت ‌های رشته علوم و مهندسی محیط زیست و به نوعی بین رشته‌ ای بودن آن، می‌ توان آن را تلفیقی از رشته ‌هایی چون زیست ‌شناسی، شیمی، نقشه ‌برداری، جغرافیا، اقلیم ‌شناسی، کشاورزی و آبخیزداری دانست.

هدف از تحصیل رشته علوم و مهندسی محیط زیست (کد 2401) در مقطع دکتری:

هدف از رشته علوم و مهندسی محیط زیست در مقطع دکتری، آموزش افرادی است که توانایی های لازم جهت طراحی و نظارت بر حسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست را دارا بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند.

از جمله پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست کشور عبارتند از:

شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا
طراحی تأسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
کنترل آلودگی های حاصل از مواد زائد جامد
برنامه ریزی و مدیریت اجرای طرح های زیست محیطی.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته علوم و مهندسی محیط زیست (کد 2401) در مقطع دکتری (اعم از شغل­ های دولتی و خصوصی و اجرایی):

در ایران سازمانی تحت عنوان سازمان محیط زیست وجود دارد که اصلی ترین مکان برای استخدام فارغ التحصیلان رشته علوم و مهندسی محیط زیست است. البته علاوه بر این سازمان، نهادهای دیگری مانند موارد زیر اقدام به جذب دانش آموختگان این رشته می کنند:

شهرداری، وزارت جهاد و کشاورزی
سازمان هواشناسی
سازمان منابع طبیعی و دیگر نهادهایی که به کارشناسان محیط زیست در جهت ارائه مشاوره نیاز دارند
تأکید بر به کارگیری فارغ التحصیلان رشته علوم و مهندسی محیط زیست به دلیل این است که دستگاه ها و کارخانه های مختلف باید بتوانند سیاست های تولیدی خود را منطبق بر اصول محیط زیست اجرا کنند تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی محیط زیست (کد 2401) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

بر اساس آخرین مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برای مقطع دکتری رشته علوم و مهندسی محیط زیست گذراندن 36 واحد (18 واحد آموزشی و 18 واحد پژوهشی) الزامی است.

keyboard_arrow_up