معرفی رشته فیزیک (کد 2238) در مقطع دکتری:

دوره دکتری فیزیک بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در این رشته است. این دوره مجموعه ­ای منسجم از تحقیقات نظری و تجربی است که در پی فعالیت ­های علمی و پژوهشی به بررسی و مطالعه پدیده­ های مختلف در طبیعت می­ پردازد. این رشته همه زمینه ­های مرتبط با رشته فیزیک و همچنین موضوعات بین رشته ­ای را در برمی ­گیرد و در گرایش های مختلفی ارائه می ­شود که دانشجویان با توجه به علاقه مندی خود می ­توانند یکی از آنها را انتخاب کرده و در آن گرایش ادامه تحصیل دهند.

گرایش ­های رشته فیزیک در مقطع دکتری شامل موارد زیر است:
گرایش اپتیک و لیزر: به مطالعات در زمینه نور و لیزر می پردازد. به دلیل کاربردی بودن ابزارهای لیزری و اپتیکی در صنایع مختلف از صنایع نظامی گرفته تا پزشکی، گرایش جذابی است.

گرایش ذرات بنیادی و نظریه میدان ها: به مطالعه قوانین فیزیک در ابعاد زیرهسته ای و در ابعاد انرژی های بالا و فاصله های بسیار کم می پردازد.

گرایش فیزیک آماری و سامانه های پیچیده: با توجه به اینکه این گرایش بسیار با شبیه ­سازی و مدلسازی پدیده ­های پیچیده درگیر است، در حوزه ­های بین رشته ه­ای بسیاری مثل

سامانه ­های پیچیده اعصاب و زیست­ شناسی
نظریه گراف و هواشناسی
و پیش ­بینی ­ها و مدل سازی ­های جوّی
فعالیت می­کند و از این رو برای دانشجویان جذابیت دارد.

گرایش فیزیک پلاسما: محققان در این گرایش به شناخت پلاسما در زمینه ­های نظامی، صنعتی و انرژی می­ پردازند. مواردی که در این رشته مورد بررسی قرار می ­گیرند :

پردازش مواد و سطوح
ساخت مواد نانومتری
تهیه مواد غنی الکترومغناطیس
مخابرات، انرژی و … است.
گرایش فیزیک ماده چگال: به مطالعه نظری و تجربی مربوط به کریستال ‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آن ها می پردازد.

گرایش فیزیک هسته ­ای: رابطه مستقیمی با تولید و به کارگیری انرژی هسته ­ای دارد که البته علی رغم نام این گرایش، صنعت هسته ای کشور به ندرت از این گرایش استخدام می­کند و بیشتر از رشته هایی همچون مهندسی هسته­ ای، مهندسی شیمی و … نیروی انسانی خود را تأمین می­ نماید.

گرایش گرانش و کیهان شناسی: به مطالعه نظری مربوط به مباحث سیاه چاله ­ها و نظریات گرانش کیهانی و پرتوهای کیهانی می پردازد. این گرایش ارتباط نزدیکی با نجوم و اخترفیزیک دارد ولی مباحث آن بسیار گسترده ­تر است.

گرایش نجوم و اخترفیزیک: به مطالعه نظری جنبه مشاهداتی بخش نجوم می پردازد و پدیده ‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد.

هدف از تحصیل رشته فیزیک (کد 2238) در مقطع دکتری:

هدف رشته فیزیک در مقطع دکتری تربیت نیروهای متخصصی است که ضمن آشنایی با روش های پیشرفته تحقیق و تسلط بر آثار علمی مهم در یک زمینه خاص از رشته فیزیک، با نوآوری در زمینه های علمی و تحقیقی به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش کمک نمایند.

همچنین باید توانایی تعلیم، تحقیق، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، هدایت، نظارت و ارزیابی را داشته باشند. این افراد می توانند نقش مهمی در تجزیه و تحلیل و حل مسائل و مشکلات علمی پیچیده جامعه و جهان در یکی از زمینه های رشته فیزیک داشته باشند.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته فیزیک (کد 2238) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

فارغ التحصیلان رشته فیزیک اغلب جذب تدریس و کادر هیئت علمی دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد اسلامی می شوند. در مواردی نیز می­ توانند جذب سازمان­ های مختلف از جمله:

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات
سازمان انرژی اتمی
مخابرات
پژوهشگاه مواد و انرژی
صنایع تولید فیزیک نوری
نیروگاه انرژی اتمی
بخش های تحقیقاتی صنایع دفاع
مراکز تولید و نگهداری لیزر
مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دولتی
وزارت نیرو و وزارت آموزش و پرورش و … شوند.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته فیزیک (کد 2238) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

به طور کلی در مقطع دکتری رشته فیزیک ۳۶ واحد درسی گذرانده می ­شود که وابسته به گرایش تحصیلی دانشجویان از این تعداد واحد بین ۱۹ تا ۲۴ واحد به رساله دکتری اختصاص می­ یابد. باقی واحدها به دروس نظری اختصاص می ­یابد. ۱۲ واحد مربوط به دروس تخصصی اصلی است که دانشجو موظف به گذراندن آن است.

در این دوره دانشجو می­ تواند به صلاحدید استاد راهنما به گذراندن دروسی تحت عنوان مباحث ویژه بپردازد که وابسته به موضوع انتخابی مربوط به رساله دکتری وی است.

هدف از گذراندن این دروس آشنایی با مباحث روز در زمینه مطالعاتی دانشجو و به دست آوردن اطلاعات کافی و مفید در این زمینه است و با توجه به اینکه امکان دارد منابع کلاسیک مطالعاتی در این زمینه وجود نداشته باشد که به عنوان یک واحد درسی خاص ارائه شود، بنابراین عنوان مباحث ویژه برای آن انتخاب شده است.

نام دروس تئوری که عموماً دانشجو در مقطع دکتری رشته فیزیک (کد 2238) می­گذراند:
دروس ارائه شده در این مقطع وابسته به گرایش انتخابی دانشجو است که عموماً از دروس دوره ارشد همان گرایش انتخاب می ­شود و به طور پیشرفته­ تر مورد مطالعه قرار می ­گیرد.

keyboard_arrow_up