معرفی رشته زبان و ادبیات انگلیسی (کد 2806) در مقطع دکتری:

دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در راستای کارشناسی ارشد، به طور ژرف تر و جامع تر به ادبیات انگلیسی می پردازد. با اینکه از دهه های قبل، این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعال بوده است، مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی برای اولین بار در سال 1385 تأسیس شد. این رشته در دوره دکتری در دانشگاه های محدودی به پذیرش دانشجو اقدام می کند. دانشگاه اصفهان، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه شیراز در این مقطع دانشجو می پذیرند.

هدف از تحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی (کد 2806) در مقطع دکتری:

مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی یکی از دوره های آموزش عالی در زمینه علوم انسانی است و هدف آن، در راستای تقویت بنیه علمی دانشگاه ها در علوم انسانی، تربیت افرادی است که با احاطه بر ادبیات و فرهنگ انگلوساکسون و غرب بتوانند با آموزش و تحقیق به شناخت و درک بهتر ما در این حوزه کمک کنند. رشته زبان و ادبیات انگلیسی به منظور تربیت متخصصان واجد دیدگاه انتقادی ـ تحلیلی در ادبیات انگلیسی و ایجاد مطالعات تطبیقی تأسیس شده است.

اکنون، رشته زبان و ادبیات انگلیسی از حیطه صرف مطالعه ادبیات فراتر رفته و دید وسیعی از فرهنگ غرب با مطالعه عوامل سیاسی تاریخی و جامعه شناسی، فلسفی و روانکاوی فراهم می آورد. در واقع، ادبیات بارزترین نمود فرهنگ، تفکر و زبان است. با توجه به اهمیت روزافزون استیلای زبان و فرهنگ انگلیسی در جهان غرب، این رشته جایگاه ویژه ای دارد. علاوه بر این، پرورش خلاقیت و قدرت تفکر دانشجویان و توانایی آن ها در لذت بردن از ادبیات و توانایی در درک و تحلیل آثار از اهداف بنیادی این رشته از مقطع لیسانس تا دکتری می باشد. دستیابی به دیدی عمیق تر از زندگی با نگاه تحلیل گرایانه و منتقدانه می تواند به هنر و در نهایت به زندگی افراد تعمیم داده شود.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ ­التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی (کد 2806) در مقطع دکتری (اعم از شغل ­های دولتی و خصوصی و اجرایی):

با توجه به محدود بودن فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات انگلیسی امکان تدریس در دانشگاه ها به صورت هیئت علمی و حق التدریس وجود دارد. علاوه بر این، فارغ التحصیلان این رشته به علت آشنایی خوب با فرهنگ و زبان انگلیسی می توانند در دستگاه های اجرایی مانند وزارت خارجه، گردشگری، دارالترجمه، میراث فرهنگی، صدا و سیما، خبرگزاری ها و بسیاری از مؤسسات خارجی شانس جذب و اشتغال داشته باشند. از مهمترین فعالیت در این رشته، تدریس تخصصی زبان انگلیسی در سطوح پیشرفته است.

بیشتر علاقه مندان به رشته زبان و ادبیات انگلیسی در وهله نخست به ادبیات و هنر علاقه مند هستند؛ در نتیجه از بازار کارهای مورد توجه برای فارغ التحصیلان این رشته نویسندگی و مترجمی آثار ادبی است. روزنامه نگاری و ویراستاری از دیگر زیرشاخه های مربوط به نویسندگی است که می تواند مد نظر قرار بگیرد.

توضیحی در رابطه با تعداد کل واحدهایی که در مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی (کد 2806) باید گذرانده شود (واحدهای تئوری و دوره مربوط به انجام رساله):

تعداد واحدهایی که دانشجویان رشته زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع دکتری باید بگذرانند شامل 18 واحد دروس تخصصی و 18 واحد رساله می باشد.

نام دروس تئوری که عموماً دانشجو در مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی (کد 2806) می­ گذراند:
براساس سرفصل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برخی از دروس ارائه شده در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به شرح زیر است:

جریان های نو در نظریه و نقد ادبی
انسان گرایی لیبرال در ادبیات انگلیسی: رویکردی انتقادی
شکسپیر: نمایشنامه ها و روش های بازنمایی
بررسی ادبیات رنگین پوستان و مهاجران ایالات متحده آمریکا
رئالیسم و ناتورالیسم انگلیس و آمریکا
ادبیات و نظریه های استعماری و پسااستعماری
5 درس اختیاری دیگر که در دانشگاه مربوطه ارائه می شود از جمله:

بررسی آثار یک نویسنده برجسته
مدرنیسم در ادبیات انگلیسی
ادبیات پسامدرن
ادبیات تطبیقی
تحلیل انتقادی گفتمان
دروس ارائه شده در دانشگاه شهید بهشتی:

ادبیات نمایشی معاصر
فلسفه ادبیات
نظریه ادبی
روش تحقیق پیشرفته
شعر معاصر
شاهکارهای ادبیات جهان
ادبیات دوره ویکتوریایی
شکسپیرشناسی
رمان معاصر

keyboard_arrow_up