استخدام وزارت نیرو

آغاز تشکیل وزارت آب و برق که بعدها به وزارت نیرو تغییر نام و وظیفه پیدا کرد از اولین نظام نامه موسسه برق تهران مصوب بیست و پنجم مهر ماه 1315 که به منظور برق رسانی به منازل و معابر شهر تهران تاسیس شده بود؛ و قانون اجازه تاسیس بنگاه آبیاری مصوب بیست و نه اردیبهشت سال 1322 که وظیفه اش توسعه و اصلاح امور آبیاری کشور بود؛ به وجود آمد. وضعیت‌ ساختار اداري‌ دولت‌ پس‌ از مشروطه‌ تا سال 1342 كه‌ وزارت‌ آب‌ و برق‌ تأسیس‌شد، همیشه‌ بگونه‌اي‌ بوده‌ كه‌ ضرورت‌ تمركز مربوط به‌ امور آب‌ و برق و انرژی‌ در یك‌ مجموعه‌ منسجم ‌احساس‌ مي‌شد. ‌به وجود آمدن تاسیسات سدهای مخزنی در نقاط مختلف کشور (لار، لتیان، درودزن، زرینه رود، و…) قانون اجرای انتقال برق ازطریق خطوط هوایی(2/3/1339)و وجود چندین‌ دستگاه‌ كه‌ متكفل‌ مسئله‌ آب رسانی و برق رسانی ‌بوده‌اند نیز هیچگاه ‌راهگشاي‌ حل‌ معضلات‌ جامعه‌ نبوده‌ است‌. استخدام وزارت نیرو هر سال توسط شرکت انجام میگیرد.
بنابراین، دیدگاه هاي‌ جدیدي‌ که‌ دخالت‌ مؤثرتر دولت در امور زیربنایی در بخش های آب، برق و انرژی را ضروری می دانست؛ همچنان‌ سبب‌ بوجود آمدن‌ طیف‌ وسیعي‌ از دستگاههاي‌ اجرایي‌ موازی و مشترك‌ گردید كه‌ به‌ نحوي‌ به‌ مسئله‌ تامین برق وآب (آشامیدنی،کشاورزی و سایر مصارف) مشغول بودند. اما مشکل اساسی این بود که این دستگاه ها از نظام و انسجام و هماهنگی خاصی برخوردار نبودند. به همین دلیل این معضل دولتمردان را برآن داشت تا با تاسیس یک سازمان که بتواند وظایف ارایه خدمات آب و برق را درسراسر کشور برعهده بگیرد؛ موافقت کنند و همین تفكر در نهایت منجر به‌تأسیس‌ «وزارت‌ آب‌ و برق»‌ شد.
لایحه قانون تاسیس وزارت آب وبرق مصوب بیست وششم اسفند 1342 در واقع نقطه پایانی به تمامی سرگردان هایی بود که هم مصرف کنندگان آب و برق داشتند و هم شرکت هایی که دراین زمینه فعالیت می کردند.

سوالات استخدامی وزارت نیرو

بر اساس این مصوبه وظایف اصلی این وزرات خانه عبارت بودنداز:

الف- نظارت بر منابع آب کشور و اجرای طرح های تامین آب و انتقال آنها به مراکز مصرف
ب- نظارت بر نحوه جاری شدن فاضلاب شهرها و واحد های صنعتی
ج- اجرای طرح های انتقال و توزیع برق درقالب ایجاد شرکت های برق منطقه ای و نظارت بر نحوه استفاده از برق
وزارت آب وبرق از سازمان آب تهران، بنگاه برق تهران، بنگاه مستقل آبیاری، اداره کل لوله کشی آب تهران، آب و برق خوزستان، آب و برق کرج و اداره حفاظت از تاسیسات سدهای لار و لتیان و یا سایرسازمان های دولتی که برای احداث و بهره برداری از سدها و منابع آب وبرق کشور به وجود آمده بودند؛ تشکیل شد. به این وسیله هم مصرف کنندگان آب و برق و هم شرکتها و سازمانهای متولی این دو صنعت صاحب یک وزارت خانه با شرح وظایف مشخص شدند.
با تصویب قانون ایجاد «سازمان برق ایران» (مصوب 19/ 4 / 1346) وزارت آب و برق موظف به تشکیل شرکتهای برق منطقه ای جهت اجرای طرح های برق رسانی به سراسر کشور شد. همچنین تصویب قانون تاسیس «شرکت های بهره برداری از اراضی زیر سدها» در سراسر کشور در تاریخ 30/2/1347 وظایف وزارت آب و برق روز به روز کامل تر و مشخص تر می شد. پس از ایجاد «سازمان انرژی اتمی ایران» ، قرارشد وظیفه مطالعه و به کار گیری سایر انرژی های تجدید پذیر به وزارت آب و برق داده شود و به همین دلیل مقدمات تشکیل وزارت نیرو برای انجام کلیه امور مربوط به آب وبرق و انرژی های تجدیدپذیر به وجود آمد.
قانون تاسیس «وزارت نیرو» در بیست و هشتم بهمن 1353 به تصویب رسید که هدف آن حداکثر استفاده ازمنابع انرژی و آب کشور و همچنین تهیه و تامین انرژی و آب برای انواع مصارف عمومی شهروندان عنوان شد.

وظایف اساسی وزارت نیرو نوع گسترده و همه جانبه ای از وظایف وزارت آب وبرق پیشین بود. ازجمله مهم ترین این وظایف که در قانون تاسیس به آنها اشاره شده، عبارتند از:

الف- مطالعه و تحقیق درباره انواع انرژی و تعیین سیاست ها و اجرای برنامه های انرژی
ب‌- سیاستگذاری، هماهنگی، نظارت وبهره برداری از شرکتها و موسساتی که وظیفه تولید، انتقال و توزیع انرژی درسراسر کشور را به عهده دارند.
ج- مطالعه و شناخت منابع آب کشور و بهره برداری از آنها
د- احداث نیروگاههای برق و تاسیسات تصفیه و آبرسانی در تمام نقاط کشور
ه- ساخت و تولید انواع کالاهای آب و برق
با تاسیس وزارت نیرو تمامی اختیارات وزارت آب وبرق به وزارت نیرو منتقل شد و حتی بر اساس ماده 9 این قانون سازمان انرژی اتمی ایران از سازمانهای زیرمجموعه وزارت نیرو محسوب شد و در اصلاح ماده 1 قانون وزارت نیرو در بیستم اردیبهشت 1357 ، احداث، تکمیل و بهره برداری از نیروگاههای اتمی نیز از وظایف اصلی وزارت نیرو تلقی شد. براساس ماده 8 این قانون شرکت ملی نفت ایران نیز موظف شد که برنامه های تولید، پالایش و توزیع نفت و گاز را دراختیار وزارت نیرو قرار دهد. هرچند پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه به توسعه و ضرورت استفاده گسترده ازانرژی اتمی، «سازمان انرژی اتمی» مستقل و از وزارت نیرو منفک شد.
درادامه تکمیل وظایف وزارت نیرو در بیست ونهم تیرماه 1354 قانون تشکیل «شرکت های تامین و توزیع آب و تاسیسات آب وفاضلاب شهرها» به تصویب رسید. بر اساس این قانون ایجاد شبکه های جمع آوری و دفع فاضلاب نیز با همکاری شهرداری ها یا بخش خصوصی برعهده وزارت نیرو گذاشته شد.
با وقوع انقلاب اسلامی ایران وتشکیل «شواری انقلاب جمهوری اسلامی ایران» ، با تصویب لایحه قانونی راجع به تغییرات وظایف وزارت نیرو مصوب بیست و یکم تیرماه 1359 بخشی از وظایف وزارت نیرو به سایرسازمانها یا وزارت خانه ها منتقل شد. براساس این لایحه تامین و توزیع آب آشامیدنی شهرها به استانداری و شهرداری ها منتقل شد. ادارات آبیاری و تشکیلات مربوط به آنها نیز به وزارت کشاورزی و عمران روستایی واگذار شد. بدین ترتیب یک بار دیگر وظایف وزارت نیرو دست خوش تغییر وتحول شد.
ایران یکی از کشورهایی است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه خشک و نیم خشک کره زمین قرارگرفته است، به همین دلیل موضوع آب همواره مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و نبود قانون مشخصی دراین زمینه موجب بروز مشکلات حقوقی می شد. با تصویب قانون توزیع عادلانه آب درتاریخ شانزدهم اسفند 1361حدود و اختیارات یکی از اساسی ترین وظایف وزارت نیرو که همواره با چالش عمومی روبرو بود، تعیین و مشخص شد. این قانون در پنج فصل و52 ماده و27 تبصره، وضعیت چگونگی حفاظت و بهره برداری از منابع آب و حتی فاضلاب را تشریح و هدفمند کرد. درهمین راستا نیز قانون تشکیل کمیته بزرگ سدهای بزرگ و کمیته ملی آبیاری و زهکشی با هدف تسهیل عضویت در کمیسیون های بین المللی و انجام مطالعات علمی در این زمینه در سوم تیرماه 1366 به تصویب رسید.

منابع سوالات استخدامی وزارت نیرو

با پایان یافتن جنگ هشت ساله تحمیلی عراق بر علیه کشور ایران بازسازی و اجرای طرح های عمرانی شدت بیشتری گرفت و دولت و مجلس شورای اسلامی نیز توجه خود را به تصویب قوانین و اجرای طرح های عمرانی معطوف داشتند. وضعیت بهداشت محیط شهرها والزام و ضرورت جمع آوری، انتقال و ساماندهی فاضلاب و تاسیسات آب رسانی شهرها و واحدهای صنعتی، مقدمات تصویب قوانینی را دراین زمینه به وجود آورد. برهمین اساس قانون تشکیل «شرکت های آب وفاضلاب» درتاریخ چهارم اسفند 1369 تصویب و ابلاغ شد. براساس این قانون ایجاد وبهره برداری از شبکه های توزیع آب شهری وجمع آوری وانتقال وتصفیه فاضلاب شهرها برعهده شرکت های مستقلی با عنوان شرکت های آب وفاضلاب استانی که زیر نظر وزارت نیرو انجام وظیفه می کنند؛ گذاشته شد.
بخشی از امورات عمرانی مربوط آبرسانی روستا ها وجمع آوری و دفع فاضلاب های روستایی هنوز تا این تاریخ دراختیار وزارت نیرو قرار نگرفته بود و کماکان برعهده وزارت جهاد سازندگی بود. به منظور یکپارچه سازی وظایف و واگذاری کلیه خدمات آب و برق به مردم ایران، بنا به تصویب هیئت وزیران در مردادماه 1381 وظایف آب وفاضلاب های روستایی نیز به وزارت نیرو واگذار شد. همچنین برق رسانی به روستاها نیز برعهده وزارت نیرو گذاشته شد.
به این وسیله کلیه وظایف تامین وآبرسانی به شهرها و روستاها، ایجاد شبکه ها وتصفیه خانه های فاضلاب شهری و روستایی و تامین وتوزیع برق به شهرها و روستاها، ومطالعه واستفاده از انرژی های تجدید پذیر ازجمله اساسی ترین وظایف وزارت نیرو است که هم اکنون در حال انجام است.
توسعه جمعیت، تکثر شهرها و لزوم توجه به تجهیز روستاها از یکسو و تحولات و تغییرات شتابنده فن آوری از سویی دیگر موجب می شود که ساختار سازمانی دولت و به تبع آن وزارت خانه ها در دوره های متوالی دستخوش تغییرات شود. اما وزارت نیرو درگذر زمان تا سال 1386 وظایف و ماموریت هایی را دارد که دراین متن به آنها اشاره شده است.
اهداف كلان
وزارت نیرو یکی از مهمترین وزارت خانه های اقتصادی دولت محسوب می شود. میزان اعتبارات سالیانه این وزارت خانه به طور طبیعی چند برابر برخی از وزارت خانه ها است.

اهمیت تامین و توزیع آب و برق با کیفیت مطلوب که از حیاتی ترین نیازهای جامعه است، مهمترین هدف این وزارت خانه محسوب می شود. اما می توان مهمترین اهداف وزارت نیرو را به شرح زیر در چند محور ذکر کرد:

1-حفاظت، نگهداری، بهره برداری و بهبود کمی و کیفی منابع آب های سطحی و زیرزمینی.
2-رضایت و اقناع مردم با تامین، تصفیه و توزیع مناسب آب بهداشتی سالم و دائمی برای انواع مصارف.
3- بالابردن بهداشت محیط شهرها و روستاها با طراحی و اجرای شبکه های جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب.
4- تامین نیازهای انرژی با کیفیت مطلوب و تمام وقت برای انواع مصارف شهروندان
5- دیدگاه بلند مدت (دورنگر) به صیانت از منابع آب و انرژی و انتقال آن به نسل های آینده

نحوه‌ ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نیرو

وزارت نیرو سالانه برای تکمیل کادر اداری و اجرایی خود، آزمون استخدامی را برگزار می کند. داوطلبان با بررسی رشته های مورد نیاز شغلی و شرایط ثبت نام، با داشتن مدارک لازم در مهلت مقرر شده، باید در آزمون ثبت نام کنند. این سازمان آزمون استخدامی خود را جدا از آزمون های استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی برگزار کرده و در سایت سازمان سنجش یا انتشار اطلاعیه اختصاصی خود، به اطلاع داوطلبان می رساند.

مراحل ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نیرو

داوطلبان باید ابتدا وارد سایت سازمان سنجش شده و سپس گزینه سایر استخدامی ها و استخدامی وزارت نیرو را انتخاب کنند. سپس با خرید کارت اعتباری، هزینه شرکت در آزمون را پرداخت کرده و سریال شماره کارت اعتباری را دریافت کنند. سپس فرم تقاضانامه را تکمیل کرده و اقدام به بارگزاری مدارک نموده و در مرحله آخر کد رهگیری را دریافت کنند. داوطلبان باید این کد را تا زمان تمام شدن آزمون نزد خود نگه دارند.

تاییدیه های لازم در خصوص مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان ممتاز

تاییدیه سازمان سنجش در خصوص رتبه های کنکور سراسری در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس.
تاییدیه معاونت آموزشی دانشگاه های دولتی در خصوص اخذ رتبه اول بین ورودی های مشترک در مقطع لیسانس و رتبه دوم در مقطع فوق لیسانس.
تاییدیه مرکز آزمون دانشگاه آزاد در خصوص رتبه های کنکور سراسری دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس و فوق لیسانس.
تاییدیه معاونت آموزشی دانشگاه آزاد در خصوص اخذ رتبه اول بین ورودی های مشترک در مقطع فوق لیسانس.
تصویر مدرک ثبت اختراع که توسط سازمان ثبت اختراعات، به ثبت رسیده است.

شرایط عمومی استخدام وزارت نیرو

فرد باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
به دین اسلام یا یکی از ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داشته باشد.
سو پیشینه کیفری نداشته باشد.
ممنوعیت استخدام در دستگاه های دولتی به موجب رای مراجع ذیصلاح را نداشته باشد.
سابقه اعتیاد به مواد مخدر و استفاده از دخانیات را نداشته باشد.
سلامت جسمانی و‌ روانی و توانایی انجام کار و امور مربوطه به شغلی که در آن استخدام می شود را داشته باشد.
کارت پایان خدمت و معافیت دائم را داشته باشد.

شرایط اختصاصی استخدام وزارت نیرو

فرد پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه عمومی، باید از نظر صلاحیت مورد تایید واحد گزینش قرار گیرد.
داوطلب نباید از کارکنان ثابت و پیمانی دستگاه های اجرایی باشد.
فرد پذیرفته شده باید تعهد محضری، مبنی بر عدم درخواست جابجایی محل خدمت به مدت ده سال بدهد.
باید از نظر شغلی، مطابق جدول احراز شغلی مندرج در دفترچه عمومی باشد.
مدرک تحصیلی داوطلب باید بر اساس شغل مورد نظر و انتخابی او باشد.
فرد داوطلب باید حد نصاب نمره تعیین شده در آزمون را کسب نماید.

شرایط سنی داوطلبان استخدام در وزارت نیرو

فرد داوطلب برای استخدام در وزارت نیرو باید شرایط سنی زیر را داشته باشد.
فرد داوطلب دارای مدرک دیپلم، حداقل ۲۰ سال سن و حداکثر ۲۵ سال سن، فرد داوطلب دارای مدرک فوق دیپلم، حداکثر ۳۰ سال سن. فرد داوطلب دارای مدرک کارشناسی حداکثر ۳۵ سال سن، فرد داوطلب دارای مدرک کارشناسی ارشد، حداکثر ۴۰ سال سن و فرد داوطلب دارای مدرک دکتری حداکثر ۴۰ سال سن داشته باشد.

نکات مربوط به شرایط سنی

ملاک عمل برای محاسبه تاریخ فارغ التحصیلی، تاریخ مندرج در مدرک فارغ التحصیلی می باشد.
ملاک عمل برای پایان خدمت یا معافیت دائم، تاریخ مندرج در کارت پایان خدمت و اولین روز ثبت نام است.
ملاک عمل برای محاسبه سن داوطلبان، روز اول ثبت نام به شمار می رود.
برای افرادی که سابقه کار با پرداخت حق بیمه دارند، حداکثر به مدت دو سال به شرط سنی افزوده می شود.
برای آقایانی که مشغول خدمت سربازی بوده اند، به مدت خدمت ضرورت، به حداکثر سن مجاز افزوده می شود.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نیرو

فایل اسکن شده عکس ۴*۳
اصل شناسنامه به همراه کپی از تمامی صفحات
اصل کارت ملی به همراه کپی از پشت و رو
اصل مدرک تحصیلی به همراه کپی
ارائه اطلاعات محل سکونت
ارائه اطلاعات تماس و کد پستی
ارائه اطلاعات مربوط به ایثارگری
ارائه کارت پایان خدمت و معافیت دائم
ارائه اطلاعات مربوط به سوابق شغلی و کاری
ارائه اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی

چگونه از زمان ثبت نام استخدام وزارت نیرو مطلع شویم؟

وزارت نیرو جهت جذب نیروی کارآمد و متخصص، آزمون استخدامی را برگزار کرده که داوطلبان برای اطلاع از زمان این آزمون، باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با خواندن اطلاعیه ها یا دانلود دفترچه عمومی، از زمان برگزاری آزمون، مطلع شوند. پس از انجام آزمون استخدامی، اگر فرد داوطلب نمره قبولی را کسب نماید، به مصاحبه حضوری دعوت شده و در صورت قبولی و تایید واحد گزینش، می تواند در این وزارتخانه شروع به کار کند.

دفترچه عمومی شامل چه مواردی می شود؟

دفترچه عمومی شامل شرایط عمومی و اختصاصی استخدام، نحوه برگزاری آزمون، زمان برگزاری آزمون، منابع عمومی و اختصاصی آزمون، رشته ها و شغل های مورد نیاز استخدام، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه، نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام، امتیازات و سهمیه های در نظر گرفته شده، زمان اعلام نتایج اولیه و نتایج نهایی و مدارک لازم برای ثبت نام می شود.

سوالات استخدامی اداره برق

معرفی منابع و نمونه سوالات عمومی و تخصصی برای موفقیت در آزمون استخدامی وزارت نیرو

منابع عمومی شامل دروسی از جمله زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، معارف اسلامی، اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و قانون اساسی، ریاضی و آمار مقدماتی، فناوری اطلاعات و مهارت های هفتگانه و هوش و‌ توانمندی ذهنی می شود.
اقلیت های دینی از پاسخگویی به سوالات معارف اسلامی معاف بوده و امتیاز آن بین سایر سوالات تقسیم می شود.
منابع تخصصی بر اساس رشته های شغلی مورد نیاز، متفاوت می باشد که با مراجعه به دفترچه عمومی میتوان از آن ها اطلاع کسب کرد.

نحوه ورود به سامانه آزمون استخدامی وزارت نیرو

افراد داوطلب برای استخدام در وزارت نیرو، در عناوین شغلی مختلف از جمله کارشناس اداری، کارشناس برنامه ریزی، کارشناس بودجه و بررسی اقتصادی، کارشناس تحقیقات کاربردی صنعت برق، مدیر مالی، مهندس عمران، مهندس مکانیک، مهندس برق الکترونیک، کارشناس شیمی، تکنسین برق، مدیریت صنعتی، کارشناس حقوق حراست، کمک‌ کارشناس بازرگانی و مدیریت استراتژیک می باشند، باید به سایت سازمان سنجش به صورت اینترنتی مراجعه کرده و پس از مطالعه دفترچه عمومی، اقدام به ثبت نام نمایند.
keyboard_arrow_up