استخدام شهرداری ها

شهرداری در ایران یک نهاد اجرایی محلی است که زیر نظر شهردار اداره می‌شود. وظیفه این سازمان، مدیریت شهر است که شامل پاکیزه نگاهداشتن، حمل زباله‌های شهری، صدور مجوزهای ساخت و ساز، دریافت عوارض از شهروندان و همچنین برقراری نظم در شهر و فرماندهی بر نیروهای راهنمایی و رانندگی است. شهرداری یک نهاد عمومی و غیردولتی است و هر سال نیروی انسانی در شهرداری ها با آزمون استخدام می گردند.

پیشینه شهرداری در ایران

در گذشته، شهرداری‌ها در ایران بلدیه خوانده می‌شدند. ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۰ قمری به دنبال اصلاح امور داخلی، تصمیم گرفت بلدیه را در تهران تأسیس کند اما موفق نشد. در سال ۱۲۸۳ ه‍. ش، قانون بلدیه در مجلس شورای ملی تصویب شد.
پس از پیروزی مشروطه نمایندگان مجلس اول در صدد تدوین زمینه‌هایی برای بهداشت شهرها برآمدند، که منجر به تدین اولین قانون شهرداری‌ها تحت عنوان «قانون بلدیه» در ۱۹ خرداد ۱۲۸۶ شمسی شد. تا آغاز سلطنت پهلوی اول و قبل از سال ۱۳۰۴ مجموعاً شانزده شهرداری در شهرهای ایران تأسیس شد.و بعد از آن به تدریج همه شهرهای ایران دارای شهرداری شدند.

دانلود سوالات استخدامی شهرداری ها

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی شهرداری

شهرداری ها جزو ارگان های دولتی می باشند که هر ساله برای جذب نیروی مورد نیاز خود، آزمون عمومی استخدامی و مصاحبه را برای داوطلبان واجد شرایط، برگزار می کنند. داوطلبان برای ثبت نام در این آزمون استخدامی می بایست به سایت ثبت نام آزمون در زمان اعلام شده، مراجعه نمایند. متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی، برای عملکرد بهتر و افزایش شانس قبولی خود، بهتر است با سوالات و‌ شرایط و‌ نحوه آزمون آشنایی کامل را داشته باشند.

مراحل ثبت نام آزمون استخدامی شهرداری

در صورتی که مجری برگزاری آزمون استخدامی شهرداری، سازمان سنجش باشد، باید به سایت سنجش مراجعه کرده و سپس وارد بخش سایر آزمون ها شد. در این مرحله داوطلب باید هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و‌ خرید کارت اعتباری را انجام دهد، سپس فرم مورد نظر را تکمیل کرده و شماره پیگیری و سریال کارت را گرفته و با تایید گزینه ادامه و‌ وارد کردن سریال کارت اعتباری، وارد فرم ثبت نام شود. پس از ارائه اطلاعات و مدارک ذکر شده، فرآیند ثبت نام با دادن شماره پرونده و سریال، کامل می شود.

آزمون کتبی و مصاحبه شهرداری

استخدام شهرداری در دو مرحله کتبی و شفاهی( مصاحبه) انجام می شود. به این صورت که پس از اتمام آزمون کتبی و قبولی در آن، متقاضیان به مصاحبه حضوری دعوت می شوند.در مراحل مصاحبه حضوری، علاوه بر مدارکی که در بخش مورد نیاز برای ثبت نام نیاز است، بهتر است داوطلب باید با داشتن اطلاعات درباره شرایط و‌ نحوه برگزاری آزمون و سوالاتی مانند آشنایی با وظایف اختصاصی شهرداری و سازمان های وابسته و داشتن اطلاعات در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، شانس قبولی بیشتری برای استخدام را به دست بیاورد.

شرایط عمومی استخدام سازمان شهرداری

داوطلبان باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
به دین اسلام یا یکی از دین های پذیرفته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد داشته باشند.
سلامت جسمی و‌ روانی و‌ توانایی انجام کار در شغل مورد نظر را، دارا باشند.
سابقه اعتیاد به مواد مخدر و مصرف دخانیات را نداشته باشند. قانون اساسی جمهوری اسلامی را قبول داشته باشند.
آقایان کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت دائم داشته باشند.
منع استخدام در دستگاه های دولتی به موجب رای مراجع ذیصلاح را نداشته باشند.
سو‌ پیشینه کیفری نداشته باشند.

دانلود سوالات استخدامی شهرداری

شرایط اختصاصی استخدام در سازمان شهرداری

رشته های تحصیلی شرکت کنندگان در آزمون استخدامی شهرداری، باید بر اساس رشته های درج شده در شرایط احراز مشاغل باشد.
مدرک تحصیلی ارائه شده توسط موسسات آموزش عالی که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و‌ وزارت بهداشت و‌درمان و آموزش پزشکی باشد، ملاک می باشد.
داوطلبان واجد شرایط برای استخدام، دارای معدل حداقل ۱۲ باشند.
شرکت کنندگان حداقل سن ۲۰ سال و حداکثر ۴۰ سال را داشته باشند.

شرایط سنی استخدام شهرداری

علاقه مندان به استخدام در شهرداری در صورت داشتن مدرک دیپلم باید حداقل ۲۰ سال و‌حداکثر ۲۵ سال سن، مدرک فوق دیپلم حداکثر ۳۰، مدرک لیسانس حداکثر ۳۵، مدرک فوق لیسانس حداکثر ۴۰ و فوق دکتری حداکثر ۴۵ سال سن را داشته باشند. برای بعضی اشخاص با شرایط ثبت شده در قانون، معافیت از شرط سنی یا افزوده شدن به حداکثر سن مجاز وجود دارد، که در متن زیر به آن می پردازیم.

استثنا های شرایط سنی مجاز برای استخدام

افراد خانواده شهدا، اسرا، مفقودین و جانبازان از کار افتاده کلی شامل همسر، فرزند، خواهر، برادر و‌ پدر و‌ مادر، به میزان ۵ سال به شرط سنی مجاز برای استخدام آنها، افزوده می شود.
داوطلبانی که در جبهه خدمت کرده اند، به میزان مدت خدمتشان به حداکثر سن مجازشان افزوده می شود.
جانبازان جنگ که در اثر مجروحیت در جبهه بستری بوده اند، به مدت زمان بستری یا استراحت پزشکی شان، به حداکثر سن مجاز افزوده می شود.
آزادگان نیز، معاف از شرط سنی می باشند.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون استخدام شهرداری

ارائه برگه ثبت نام درخواست شغل
فایل اسکن شده عکس
ارائه عکس ۴*۳ پشت نویسی شده با اطلاعات فردی
ارائه تصویر آخرین مدرک تحصیلی
ارائه تصویر کارت ملی
ارائه تصویر تمام صفحات شناسنامه
ارائه تصویر کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت قانونی دائم برای آقایان
ارائه تصویر پایان طرح مشمولین خدمت پزشکان
ارائه تصویر مدرک دال بر بومی بودن شخص

رشته های شغلی مورد نیاز برای استخدام شهرداری

از جمله شغل ها و رشته های مورد نظر برای استخدام در سازمان شهرداری به شرح زیر می باشد:
کارشناس محیط زیست، کارشناس مشاوره و راهنمایی شغلی، کارشناس امور مالی، کارشناس امور فرهنگی، کارشناس شهرسازی و معماری، کارشناس صنایع، مسئول دفتر، کارشناس آزمایشگاه، کارشناس بهداشت، کارشناس امور ثبت احوال، کارشناس تعاون، کاردان پزشکی قانونی، متصدی امور دفتری و کارشناس امور حقوقی.

چگونه از زمان ثبت نام استخدام سازمان شهرداری مطلع شویم؟

این سازمان سالانه با توجه به نیازمندی ها و زمان استخدام، ممکن است زمان برگزاری آزمون را، متفاوت اعلام کند. معمولا زمان ثبت نام برای هر استان به صورت جداگانه می باشد که البته ممکن است به صورت هماهنگی کشوری یا استانی یا مجزا نیز، برگزار شود. برای آگاهی از زمان برگزاری باید از طریق فراخوانی که مجری برگزاری آزمون ارائه می دهد، اطلاع داشت. این مجری می تواند سازمان
سنجش، سامانه جهاد دانشگاهی یا سایت شهرداری هر استانی، باشد.

اعلام نتایج آزمون استخدامی شهرداری

نتایج از طریق سایت اینترنتی شهرداری یا سامانه ثبت نام مجری برگزاری آزمون، اعلام می شود. همچنین ممکن است در سامانه استخدامی شرکت های طرف قرار داد شهرداری آن شهر، قابل مشاهده باشد. پس از اعلام نتایج، اگر داوطلبان در آزمون نمره قابل قبول را کسب کرده باشند، پس از انجام مصاحبه حضوری آنها، لیست افراد قبول شده در همان سایت قرار داده می شود.

معرفی منابع و‌ نمونه سوالات عمومی و تخصصی برای ثبت نام آزمون استخدامی شهرداری

منابع عمومی آزمون استخدامی سازمان شهرداری عبارتند از: ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، احکام و معارف اسلامی، دانش کامپیوتر و‌ مهارت های هفتگانه، دانش سیاسی و اطلاعات عمومی و دانش اجتماعی و تاریخ، هوش و استعداد تحصیلی مقدماتی و پیشرفته و آمار مقدماتی و ریاضی می باشد.
منابع اختصاصی هر رشته شغلی مورد نیاز با رشته شغلی استخدامی دیگر در سازمان شهرداری، متفاوت می باشد که با تحقیق درباره هر شغل میتوانید درباره منابع اختصاصی آن اطلاع کسب کنید.

منابع سوالات استخدامی شهرداری

نحوه ورود سامانه آزمون استخدامی شهرداری

داوطلبان پس از ورود به سامانه ثبت نامی شهرداری که ممکن است بنا بر اجرای آزمون توسط سازمان های مختلف، مانند سامانه سنجش و آموزش کشور، جهاد دانشگاهی یا استانداری مختص هر استان، متفاوت باشد، دفترچه استخدامی را که اطلاعاتی راجع به شرایط کلی و ویژه مربوط به هر عنوان شغلی مورد نظر، مواد آزمون، مشاغل مورد نیاز و تعداد افراد مورد نیاز را در بر دارد، مطالعه کرده و سپس اقدام به ثبت نام نمایند.
keyboard_arrow_up