شرکت سهامی مخابرات ایران، شرکت نیمه خصوصی مخابرات است که در سال ۱۳۵۰ خورشیدی با سرمایه‌ای بالغ بر پنج میلیارد ریال ایران تأسیس شد. این شرکت، دارای ۳۱ منطقه مخابراتی استانی درسراسرکشور بوده‌است.

شرکت‌های زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران: شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت سرمایه کارکنان مخابرات (شسکام)، شرکت خدمات اول(tct1)، شرکت سامان سازه غدیر (مدیریت املاک)، شرکت کاراشاپ ،شرکت ارتباطات زیرساخت و ۳۱ شرکت استانی است.

تاریخچه

ورود تلفن به ایران
در حدود سال‌های ۱۲۶۷ یا ۱۲۶۸ خورشیدی تلفن(۱۱ تا ۱۲ سال پس از اختراع آن) به ایران وارد شد. ناصرالدین‌شاه قاجار در یادداشت‌های خود، در شرح وقایع جمادی‌الثانی سال ۱۳۰۲ قمری (۱۲۶۳ شمسی) به تلفنی اشاره می‌کند که ره‌آورد سفر فرنگ معین الملک (سفیر ایران در امپراتوری عثمانی) بوده و از آن برای برقراری تماس از شمس‌العماره تا باغ سپه‌سالار استفاده می‌شده‌است. احتمالاً این نخستین تماس تلفنی در ایران بوده‌است.

از سوی دیگر یک کمپانی بلژیکی به نام «شرکت خط آهن ایران» که صاحب امتیاز ساخت و بهره‌برداری راه‌آهن تهران-ری (ماشین دودی) و واگن اسبی بود برای تماس میان ۲ ایستگاه تهران و ری و نیز بین گاری شهری با واگن‌خانه، از تلفن استفاده می‌کرده‌است.

خدمات

تلفن ثابت
آشنای اول: سرویسهای دیتا
شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول): نخستین اپراتور تلفن همراه ایران
راهنمای تلفن ۱۱۸
اینترنت پرسرعت ADSL, VDSL(از ۱۳۸۱)
نورونتا NEURONTA: شبکه امن اختصاصی TDM
تانوما: اینترنت فیبرنوری ساختمان ftth
مرکز شتابدهنده مشاهیر
شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی
دفتر پیشخوان خدمات دولت